7 mīti par vakcināciju

Vakcīnas ir eksperimentālas, ko apliecina melnais apgrieztais trīsstūris vakcīnu lietošanas instrukcijā

Visas Latvijā izmantotās vakcīnas pret Covid-19 ir pārbaudītas tikpat stingri un rūpīgi kā jebkuras citas zāles. Lai iegūtu apstiprinājumu  ir izpildītas visas uzraugošo institūciju prasības.

Melnais apgrieztais trīsstūris nozīmē tikai to, ka šīs ir zāles, kuras pēcreģistrācijas periodā uzrauga vēl rūpīgāk. Simbola mērķis ir aicināt cilvēkus aktīvi ziņot par blakusparādībām, tādējādi papildinot drošuma datus, kas iegūti pētījumos pirms zāļu/vakcīnu reģistrācijas.  Starp citu, VISU  vakcīnu un citu bioloģiskas izcelsmes zāļu, kas reģistrētas Eiropā pēc 2011. gada 1. janvāra, lietošanas instrukcijās un zāļu aprakstos ir šāds melns trīsstūris.

Turpināt 7 mīti par vakcināciju lasīšanu

COVID-19 un cukura diabēts: galvenie riska faktori, kas nosaka smagu COVID-19 infekcijas gaitu un augstu mirstības risku

Dr. med. Kristīne Ducena, endokrinologs, LU MPII ārstu prakse P. Stradiņa KUS LKC

Virkne epidemioloģisko pētījumu pierāda, ka cukura diabēts ir viens no nopietnākajiem COVID-19 smagas formas riska faktoriem, savukārt, arī pati COVID-19 infekcija negatīvi ietekmē diabēta gaitu, veicina komplikāciju attīstību un ievērojami palielina mirstības risku. Cukura diabēts ir trešā biežākā blakus slimība pēc aptaukošanās un arteriālās hipertensijas, ko sastop COVID-19  smagos gadījumos.

Prestižais ASV žurnāls Diabetes Care, šī gada septembrī apkopojot 18 mēnešus ilgās pandēmijas sekas, secina, ka vidēji 30–40 % no hospitalizētajiem pacientiem, kam nepieciešama ārstēšanās intensīvās terapijas nodaļā un COVID-19 infekcijas rezultātā iestājas nāve, ir apstiprināts 1. vai 2. tipa cukura diabēts. Vidēji 21–43 % hospitalizēto diabēta pacientu  nepieciešama ilgstoša intensīva terapija, mehāniskā ventilācija un letāli ir 25 % gadījumu. 

Turpināt COVID-19 un cukura diabēts: galvenie riska faktori, kas nosaka smagu COVID-19 infekcijas gaitu un augstu mirstības risku lasīšanu

Informācija par Koronavīrusa saslimšanas 2019 (COVID-19) uzliesmojumu un ieteikumi cilvēkiem ar cukura diabētu

Starptautiskās Diabēta federācijas Eiropas reģiona oficiāls paziņojums

2019. gada nogalē Ķīnas Hubei provinces pilsētā Uhaņā kā pneimonijas gadījumu cēlonis tika identificēts jauns koronavīruss (specifisks vīruss, kas izraisa cilvēka un dzīvnieku saslimšanu). Turpmāk tas strauji izplatījās, izraisot epidēmiju visā Ķīnā, un drīz vien tas izplatījās visā pasaulē, nonākot gandrīz visos kontinentos. Zināšanas par šo jauno koronavīrusu vēl arvien nav pilnīgas.

Turpināt Informācija par Koronavīrusa saslimšanas 2019 (COVID-19) uzliesmojumu un ieteikumi cilvēkiem ar cukura diabētu lasīšanu

Kā kontrolēt diabētu saslimšanas laikā?

Pirms jebkādas rīcības, konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu. Visu rakstu var lasīt žurnāla SAULE (Aprīlis 2020), kā arī špiežot šeit.

Kas notiek, kad diabēta pacients ir saslimis?

Kad diabēta pacients ir saslimis, viņa organisms reaģē, saslimšanas nomākšanai izdalot hormonus. Šo hormonu izdalīšanos var ierosināt dažādas saslimšanas, piemēram, infekcijas, sirds un asinsvadu sistēmas išēmiskas komplikācijas, gastroenterīts, dehidratācija u.c. 

Turpināt Kā kontrolēt diabētu saslimšanas laikā? lasīšanu

Diabēts un grūtniecība jeb vai varu kļūt māmiņa?

Dr. med. Indra Štelmane

Diabēts grūtniecība zīdīšanaSievietes dzīvē gaidīta grūtniecība un bērniņa nākšana pasaulē ir brīnišķīgi notikumi. Taču vēl pirms 15-20 gadiem sievietēm ar cukura diabētu reti bija savi bērni. Viņām grūtniecība bija saistīta ar ievērojamu risku pasliktināt savu veselību un nepārvaramām grūtībām grūtniecību turpināt spontānu abortu, priekšlaicīgu dzemdību, cukura diabēta dekompensācijas un citu komplikāciju dēļ. Apdraudēta bija arī bērna veselība un dzīvība, jo viņam varēja būt nopietni veselības traucējumi – iedzimtas anomālijas un dažādas jaundzimušo komplikācijas, piem. respiratora disstresa sindroms, jaundzimušā hipoglikēmija u.c.). Šo iemeslu dēļ sievietēm ar cukura diabētu grūtniecību bieži pat aizliedza.

Turpināt Diabēts un grūtniecība jeb vai varu kļūt māmiņa? lasīšanu

Hipoglikēmijas


Profesors Alvils Helds

HipoglikēmijasViena no akūtajām cukura diabēta komplikācijām ir strauja asins cukura līmeņa pazemināšanās – hipoglikēmija. Tā var izsaukt smadzeņu darbības traucējumus, sirds darbības ritma izmaiņas, infarktu un pēkšņu nāvi. Lai labāk izprastu hipoglikēmijas der zināt, ka cukurs (glikoze) ir organisma šūnu galvenais enerģētiskais materiāls. Vairums šūnās cukura izmantošanu nosaka insulīns. Ja tā asinīs ir par maz, tad neskatoties pat uz paaugstinātu cukura koncentrāciju asinīs, vairums organisma šūnu dažādos orgānos un audos cieš no cukura tŗūkuma. Tātad cukura diabēta slimniekiem, ja slimība netiek adekvāti ārstēta, veidojas paradoksāla situācija. Cukura līmenis asinīs ir paaugstināts, bet organisms to nespēj izmantot, un šūnām trūkst enerģētiskā materiāla.

Turpināt Hipoglikēmijas lasīšanu

Par cukura līmeni asinīs pēc maltītes.

Dr. med. Indra Štelmane

Glikozes līmenis asinīs pēc maltītesLīdz šim cukura diabēta ārstēšanā galvenokārt nozīmi pievērsa tukšās dūšas cukura līmeņa asinīs un HbA1c skaitļa normalizēšanai. Lai gan sasniegt normālu tukšās dūšas cukura līmeni asinīs ir ļoti būtiski, taču tas vien nav pietiekoši labai diabēta kontrolei. Pēdējo gadu pētījumi vedina domāt, ka pēcmaltītes cukura līmeņa svārstību samazināšana ir tikpat nozīmīga vai pat vēl svarīgāka, lai sasniegtu HbA1c mērķi.

Turpināt Par cukura līmeni asinīs pēc maltītes. lasīšanu

Metabolais sindroms, prediabēts un cukura diabēts .

Dr. med. Indra Štelmane

Prediabēts un metabolais sindromsNeraugoties uz arvien jauniem sasniegumiem medicīnā, saslimstība ar cukura diabētu pieaug katru gadu. Speciālisti uzskata, ka 2010. gada pasaulē cukura diabēta slimnieku skaits sasniegs 220 miljonus. Tostarp arī Latvijā pēc Diabēta reģistra datiem katru gadu pirmo reizi cukura diabētu atrod vairākiem tūkstošiem cilvēku. 2005. gada nogalē bija reģistrēti ap 47 000 cukura diabēta slimnieki, bet 2011. gada nogalē jau 80 000.

Turpināt Metabolais sindroms, prediabēts un cukura diabēts . lasīšanu

Jaunas iespējas 2.tipa cukura diabēta ārstēšanā.


Profesors Alvils Helds

Diabēta zālesVeselam cilvēkam asins glikozes koncentrāciju noteiktās robežās nodrošina vairāki regulācijas mehānismi ar insulīna un glikagona sekrēcijas izmaiņām aizkuņģa Langerhansa saliņu β un alfa šūnās.

Glikēmijas svārstības reģistrē attiecīgas struktūras abu veidu šūnu membrānās. Palielinoties glikēmijai β šūnas adekvāti ievada asinsritē insulīnu, lai nepieļautu glikēmijas nefizioloģisku pieaugumu. Vienlaikus samazinās glikagona sekrēcija,samazinot vai pārtraucot glikoneoģenēzi un glikogenolīzi aknās.

Turpināt Jaunas iespējas 2.tipa cukura diabēta ārstēšanā. lasīšanu