Uzdot Jautājumu

Aicinām uzdot Jūs interesējošus jautājumus, sūtot tos uz epastu diabetacentrs@gmail.com, vai atstājot publiski redzamu komentāru šeit.

Jūsu komentārs tiks publicēts aptuveni nedēļas laikā kopā ar mūsu atbildi.

Saistību atruna: Jūsu vārds un komentārs būs redzams publiski. Atgādinam, ka uzdodot jautājumu, jūs piekrītat, ka informācijas, kas iegūta vai lejupielādēta šajā vai caur šo tīmekļa vietni, izmantošana ir tikai un vienīgi jūsu atbildība un risks. Jebkādu šajā tīmekļa vietā publicētu informāciju nevajadzētu uzskatīt par kāda lēmuma pieņemšanas vai darbības pamatu. Pirms jebkādas rīcības, konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

93 komentāri par “Uzdot Jautājumu”

 1. Labdien! Sakiet lūdzu, vai insulīna adatas izraksta ārsts( recepte), vai arī jāperk par pilnu samaksu pašam? Insulīns iet pēc sarkanās receptes(100% kompensēts) . Paldies

  1. Insulīna injektoru adatas nav iekļautas valsts kompensējamo medikamentu un ierīču sarakstā. Tās katram jāpērk pašam nepieciešamā daudzumā par pilnu samaksu, izvēloties sev vēlamo adatas izmēru. Aptiekās parasti insulīna injektoru adatas var iegādāties arī nelielos daudzumos, piem., 10, 20 uc gab. vai arī pirkt veselu iepakojumu (100 gab.). Bez tam, saņemot insulīna preparātus, kopā ar katru kastīti papildus saņemat arī 5 insulīna injektoru adatiņas, kas ir insulīnražotājfirmu dāvinājums. Taču personām ar veselības apdrošināšanas polisēm iespējams no apdrošinātāja saņemt insulīna injektoru adatiņu iegādes izdevumu atmaksu, ja šādi izdevumi paredzēti polises programmā. Tas noskaidrojams pie apdrošinātāja. Šādos gadījumos gan nepieciešama parastā recepte, kuras kopiju kopā ar čeku iesniedz apdrošinātājam.

 2. Labdien!
  Grūtniecības laikā bija gestācijas diabēts, pārbaudīju cukuru gan 1h, gan 2h pēc ēšanas.
  Pagājuši 2 mēneši kopš dzemdībām.Interesē kāpēc pacientiem bez grūtniecības, slodzes testā nepārbauda cukura līmeni pēc 1h? Vai tas nav būtisks? Jo šobrīd reizi pa reizei pārbaudot ar glikometru, pēc 1h ir augstāks par 7,8mmol, bet pēc 2h normā.
  Paldies!

  1. Grūtnieču cukura diabētu apstiprina, veicot cukura slodzes testu ar 75 g glikozes, nosakot glikozes līmeni asinīs pēc 1 stundas un pēc 2 stundām pēc glikozes šķīduma izdzeršanas. Tests liecina par grūtnieču cukura diabētu, ja vismaz viens no glikozes līmeņa rādītājiem asinīs ir lielāks par noteiktiem kritērijiem. Latvijā pieaugušām personām glikozes slodzes testu veic atbilstoši Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām, kas tostarp nosaka noteikt glikēmiju 2 stundas pēc 75 g glikozes šķīduma izdzeršanas, jo precizāk parāda ogļhidrātu tolerances traucējumu vai diabēta diagnozi. Ir valstis, kur šādu testu veicot glikozes līmeni nosaka kā 1 stundu, tā 2 stundas pēc glikozes šķīduma izdzeršanas. Jāņem vērā, ka 1 stundu pēc 75 g glikozes šķīduma izdzeršanas, pieļaujams, ka glikozes līmenis asinīs ir līdz apm 9 mmol/l. Svarīgi savu jautājumu pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu, kas var nozīmēt papildu analīzes, ja nepieciešams.

 3. Sveiki!
  Gribu saprast vai tā ir taisnība – pavisam veselam cilvēkam cukura līmenis asinīs pēc ēdienreizes nepacelsies necik vai pacelsies ļoti minimāli, savukārt, cilvēkam, kuram cukura līmenis pieaug ievērojamāk, ir jau nelielas insulīna izstrādes problēmas?

  1. Veselam cilvēkam glikozes (cukura) līmeņa svārstības diennakts laikā var būt 3.3 – 7.8 mmol/l intervalā. Tukšā dūšā glikozes līmenis < 6.1 mmol/ un 2 stundas pēc ēšanas < 7.8 mmol/l ir normāli glikozes līmeņa rādītāji. Tas nozīmē, ka pēc ēdienreizes glikozes līmenis var paaugstināties līdz 7.8 mmol/l un par to nav jāuztraucas. Glikozes līmeņa paaugstināšanās pēc maltītes atkarīga no uztura sastāva, apjoma, iepriekšējās fiziskās slodzes laika un intensitātes, bet ne tikai. Ja glikozes limenis tukšā dūšā ir > 6.1 mmol/l un/vai pēc maltītes paaugstinās vairāk kā 7.8 mmol/l, laboratorijā veicams ogļhidrātu tolerances tests (OGTT) ar 75 g glikozes, traucējumu novērtēšanai. Savus cukura mērījumu rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

 4. Labdien, Jautājums, bija mediciniska komisija, un glikoze no vēnas uzrādija 6,5 mmol/L, pēctam uztaisīja hba1c 5,1 % uzrādija, un tā jau ik pēc 2 gadiem kā komisija, uzreiz uzlec cukurs, ko darīt? Nopirku glikometru, tukšā dūšā rāda 5,1,5,2 mmol/L, stundu pēc ēšanas 5.6 mmol/L. Paldies

  1. Dažādās stresa situācijās glikozes līmenis asinīs mēdz paaugstināties. Jums, acīmredzot, komisija un asins parauga ņemšana ir neliela stresa situācija. Ņemot asins paraugu no vēnas, glikozi nosaka plazmā, tad normāls glikozes līmenis ir , ja tā < 6.1 mmol/l. Nosakot glikozi asins pilienā no pirksta ar glikometru, tā tiek noteikta kapilārās asinīs. Kapilārās asinīs glikozes norma ir līdz 5.5 mmol/l. Visus rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

 5. Labdien!

  Grūtniecības laikā golkozes rādījumi bija tuvu robežai, profilaktiski pārbaudīju un kontrolēju cukura līmeni ar glilometru – gan grūtniecības laikā, gan tagad.
  Mani samulsina fakts, ka salīdzinot rādītājus pēc 1h un pēc 2h, cukura daudzums pēc 2h ir augstāks kā pēc 1h. Kāpēc tā notiek?
  Cukura līmenis tukšā dūšā šobrīd 5.3mmol, vai tas ir ok?

  1. Par glikozes (cukura) līmeni asinīs tukšā dūšā 5.3 mmol/l nav jāuztraucas. Tas ir normas robežās. Pēc ēšanas glikozes līmenis asinīs paaugstinās 2 stundu laikā, jo apmēram 1-2 stundu laikā, atkarībā no maltītes satura, visa barība tiek sagremota/sašķelta. Jauktas maltītes (tie ēstas olbaltumvielas, ogļhidrāti un taukvielas) gadījumā pēc 2 stundām visas barības vielas ir sašķeltas un uzsūcas asinīs. Pēc 2 stundām uzsūkšanās tātad ir visintensīvākā, tāpēc arī glikozes līmenis parasti visaugstākais ir tieši 2 stundas pēc ēšanas. Tomēr svarīgi visus jautājumus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

 6. Labdien! Kādām pamata analīzēm vajadzētu būt līdzi uz pirmo vizīti pie endokrinologa, lai vizīte būtu produktīvāka? Man ir cukura diabēts.
  Paldies!

  1. Uz pirmo vizīti pie endokrinologa vēlams ņemt līdzi ģimenes ārsta nosūtījumu, kurā norādīti visi medikamenti, kurus lietojat un to devas, ja ir – jaunākie izraksti par ārstēšanos slimnīcā un pēdējo 3 mēnešu analīzes – minimāli HbA1c skaitlis, bet arī hemoglobīns, kreatinīns, lipīdi (holesterīns, zema blīvuma lipīds holesterīns, triglicerīdi), oftalmologa vai citu speciālistu slēdzieni. Protams, jāņem līdzi arī diabēta dienasgrāmata.

 7. Labdien. Esmu grūtniece.
  Mani rādītāji tukša dūša- 4.52
  Pēc 60minutem – 9.82
  Un pēc vēl 60minutem – 8.51
  Vai būtu jāsatraucas? Pēdējo rādītāju gulbju labaratorija ir pasvitrojusi,ka ir paaugstināts pa 0.01 ,bet citur uzrāda,ka norma ir līdz 11

  1. Grūtniecības laikā veic glikozes tolerances testu ar 75 g glikozes (OGTT) , lai atklātu gestācijas cukura diabētu (diabēts grūtniecības laikā) . Grūtniecības laikā testu izvērtē pēc stingrākiem kritērijiem. Par gestācijas cukura diabētu liecina, ja vismaz viens no sekojošiem rādījumiem ir augstāks : tukšā dūšā >5,1 mmol/L; 1 stundu pēc 75 g OGTT ≥10,0 mmol/L vai 2 stundu pēc 75 g OGTT ≥8,5 mmol/L.
   Nezinot grūtniecības laiku, jūsu anamnēzi un ģimenes anamnēzi, precīzus ieteikumus nevar sniegt. Bet jāuztraucas gan Jums nebūtu. Svarīgi pārrunāt visus rezultātus ar savu ārstējošo ārstu. Iespējams, pēc kāda laika veicams atkārtots tests vai nepieciešami papildus izmeklējumi.

  1. Izlietotās insulīna injektoru adatas jāuzglabā vai nu speciālos konteineros asiem priekšmetiem, kurus iespējams iegādāties vai nu aptiekās vai interneta vietnēs. Tie ir pieejami dažāda izmēra un varat izvēlēties sev piemērotu. Cena atkarīga no konteinera izmēra. Kad konteiners pilns, tas nododams bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos, kas ir izvietoti visā Latvijas teritorijā. Daudzi no šiem punktiem ir izvietoti aptiekā, kur var nodot arī nederīgus medikamentus un arī izlietotās insulīna pilnšļirces. Informācija par aptiekām, kas nodrošina bīstamo atkritumu pieņemšanu ir atrodama interneta mājaslapā http://www.atkritumi.lv sadaļā “Šķirošana” un tālāk “Sadzīvē radušies medicīniskie atkritumi”. Taču varat interesēties klātienē arī sev tuvākajā aptiekā par to, vai tur var nodot arī konteinerus ar asiem priekšmetiem.
   Aptieku sarakstu, kurās izvietoti bīstamo atkritumu pieņemšanas punkts atradīsi arī http://www.diabets.lv sadaļā žurnāla “Saule” 2019. gada pirmajā izdevumā Nr 68. Ar jautājumiem par insulīna pildspalvu un arī medikamentu nodošanu iesakām vērsties savā aptiekā pie aptiekāra.

 8. Par ko liecina strauja glikozes pazemināšanās un vai covid 19 var ietekmēt glikozes līmeni? Varbūt pie glikozes vainīgi ir medikamenti(remdesivir). Kad biju slimnīcā ar covid glikoze bija 8.88,mēnesi pēc slimnīcas 7.9 un pēc diviem mēnešiem 6.1

  1. Jebkura saslimšanas, t.sk. kādas infekcijas pievienošanās ir stress organismam. Stresa situācijās organisms reaģē ar stresa hormonu paaugstināšanos, kas, cita starpā, paaugstina arī glikozes līmeni asinīs. Neesat minējis, vai analīzes ņemtas no rīta patiesi tukšā dūšā vai dienas laikā, ar glikometru vai notekti laboratorijā, tāpēc nevaru izvērtēt vai rādījumi uzskatāmi par paaugstinātiem. Bez tam, glikozes līmeņa svārstības dienas laikā 4 – 7.9 mmol/l robežās uzskatāmas par normu. Svarīgi visus jautājumus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

 9. Labdien,
  25. nedēļā ,veicot glikozes slodzes testu, pēc 60 min parādīja paaugstinātu radītāju 10.13 (norma <10). Ginekologs grib sūtīt uz atkārtoto analīzi ar slodzi 32.nedēļā. Vai tas kaitēs bērnam? Vai ir pareiza rīcība?

  1. Atkārtotu slodzes testu var neveikt. Ar ginekologa vai ģimenes ārsta nosūtījumu un šo analīzi jādodas pie endokrinologa. Tas izvērtēs turpmāko taktiku.

 10. Labdien! Vēlējos noskaidrot vai no rīta tukšā dūšā cukura līmenis 5,4mmol (glikometra rādījums) ir norma vai tomēr nē?! Esmu māmiņa, tikko piedzemdēju mazo, grūtniecības laikā slimoju ar gestācijas diabētu un veicu insulīna terapiju, pēc dzemdībām ir pagājušas nepilnas 2 nedēļas un man šķiet, ka cukurs sāk normalizēties, jo turpinot iesākto insulīna terapiju vairākkārt rezultāts bija pazemināts (t.i. 3mmol) kā nekad iepriekš nebija gadījies…atkārtotam glikozes slodzes testam vēl ir par agru, bet kā lai saprotu vai ir nepieciešams turpināt insulīna terapiju vai tomēr gestācijas diabēts mani ir “pametis”? 🙂 p.S.. mērot cukuru 1h vai 2h pēc ēšanas rādījumi nepārsniedz 7,8mmol, ja vien nav ēsts kas nepiemērots-saldumi!!
  un vēl viens neskaidrs jautājums, vai veselam cilvēkam svētkos apēdot saldumus, desertus utt cukura līmenis arī paaugstinās?
  Paldies jau iepriekš, ja atradīsies laiks atbildei! 🙂

  1. Ja grūtniecības laikā Jums bija gestācijas diabēts un tā ārstēšanai bija nepieciešams insulīns, ārstam uzsākot ārstēšanu ar insulīnu (kādu?) vajadzēja Jūs jau informēt, ka pēc dzemdībām insulīnterapija jāpārtrauc! Pirms terapijas pārtraukšanas vai jebkādām izmaiņām, svarīgi šo jautājumu pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu. Jāturpina ik 2-3 dienas kontrolēt glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā no rīta un 2 stundas pēc pamatmaltītēm. Ja rādītāji mēneša laikā ir ārpus vēlāmā intervala ir vai nu veicams glikozes slodzes tests ( ja glikozes līmenis tukšā dūšā intervalā 6.1-7.1 mmol/l un/ vai glikozes līmeni asinīs 2 stundas pēc pamatmaltītēm lielāks par 7.8 mmol/l ) – nosūta ģimenes ārsts. Ja glikozes līmenis dienas laikā lielāks kā 11 mmol/l, ar ģimenes ārsta nosūtījumu jādodas pie endokrinologa, jo iespējams nepieciešami medikameti glikozes līmeņa mazināšanai, bet ne visus iesaka lietot bērna zīdīšanas laikā. To labāk izvērtēs speciālists. Aicinām pierakstīties uz konsultāciju Diabēta Centrā.

  1. Ja 2. tipa diabētu ārstējat/kontrolējat ar diētu, glikozes līmenis asinīs no rīta tukšā dūšā 4.5 mmol/l ir normas intervalā un tikai liecina, ka laiks brokastot.

   Ja diabēta ārstēšanā izmantojat kādus medikamentus – tabletes vai insulīnu, un glikozes līmenis asinīs no rīta tukšā dūšā vairākas reizes nedēļā ir ap 4.5 mmol/l, vajadzētu pārbaudīt glikozes līmeni arī dienas laikā un pirms gulētiešanas un rezultātus pārrunāt ar savu ģimenes ārstu vai griezties pēc padoma pie endokrinologa. Iespējams diabēta ārstēšana nedaudz jāmaina, mazinot kāda medikamenta devu.

   Pie endokrinologa varat doties bez ģimenes ārsta nosūtījuma, endokrinologs ir brīvas pieejas ārsts pacientiem ar cukura diabētu. Iesakam pierakstīties uz konsultāciju Diabēta Centrā, zvanot uz 29566771 (darba dienās pēc plkst. 11.00).

 11. Labdien! Man ir 31 gads un šogad pirmo reizi veicu glikozes testu plazmā, tukšā dūšā. Rezultāts ir 5.28. Nedaudz sāku uztraukties, jo tas ir augšējā normas robežā, un, iespējams, lietoju uzturā diezgan daudz ogļhidrātus un cukura. Aptaukošanos un citu veselības problēmu gan nekādu nav. Sakiet lūdzu, vai ir pamats uztraukumam, un vai jādodas apspriest šo jautājumu ar ģimenes ārstu?

  1. Pamats satraukumam noteikti nav. Bet ja jau pati apzinaties, ka uzturā lietojat daudz cukura un vienkāršo ogļhidrātu, šis ir piemērots brīdis, lai pārskatītu savus ēšanas ieradumus. Glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā (t.i. vismaz 12 stundas pēc pēdējās ēdienreizes) pēc kāda laika nosakiet atkārtoti. Visus analīžu rezultātus arī svarīgi pārrunāt ar savu ģimenes ārstu.

 12. Labdien! Man glikoze plazmā visu laiku bija līdz 5.5 mmol/ L, bet šodien nodevu analīzes un bija 6,91 mmol/L, tas ir augstāks par normu. Vai tas jau ir cukura diabēts? man ir 51.g. Paldies!

  1. Glikozes līmenis asinīs 6.91 mmol/l , iespējams, vēl nav cukura diabēts. Bet lai par to pārliecinātos, ieteiktu veikt Glikozes slodzes testu ar 75 g glikozes. Nosūtījumu testa veikšanai var izsniegt ģimenes ārsts, ar ko arī svarīgi pārrunāt visus rezultātus.

 13. Šobrīd Contour plus sistēmas aptiekās pārdošanā ir aizlīmētā iepakojumā. Ja klients nozaudējis grāmatiņu un citus pievienotos dokumentus, kur var atrast kļūdu E2, E3 un citu skaidrojumu??

  Ar cieņu
  A101
  Kocēnos

 14. Labdien, šodien nodevu asins analīzi un vienīgais radītājs kurš ir virs normas ir Glikoze plazmā 6.07 (6 mēn. Atpakal bija 5,55). vai man sākt uztraukties? Vai jaaiziet papiltestus? Paldies, Vadims.

  1. Uztraukuman nav pamata. Vispirms jāiziet papildus tests. Tas būtu vai nu atkārtoti jānosaka vēl 1 – 2 reizes glikoze tukšā dūšā no rīta laboratorījā, vai (optimāli) jāveic ogļhidrātu tolerances tests (nozīmē ģimenes ārsts).

 15. Labdien,śodien nodevu asins analîzes un Glikoze ,mol/L 14,7 nebiju èdusi tik iedzèru asinsspiediena zàles.Ko tas var liecinàt?Zita.

  1. Glikozes līmenis asinīs 14,7 mmol/l liecina, ka Jums ir cukura diabēts. Tāpēc atturaties no galda cukura un produktu, kas satur daudz galda cukura ( ir saldi) lietošanas, nedzerat augļu sulas pat tad, ja tajās nav papildus pievienots cukurs, un saldinātus dzērienus. Dzerat vairāk ūdeni. Pēc iespējas ātrāk apmeklējat savu ģimenes ārstu, lai pārrunātu analīzi un izlemtu vai nepieciešama ārstēšana ar medikamentiem. Kā arī ģimenes ārsts var nosūtīt uz Diabēta apmācību kabinetu (tuvāko kabinetu var meklēt : http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/diabeta-pacientu-aprupe), kur sertificēta diabēta māsa sniegs informāciju par veselīga uztura plānošanu, fiziskām aktivitātēm cukura diabēta pacientam, cukura diabēta paškontroli (izsniegs arī glikometru un dienasgrāmatu) un terapijas efekta vērtēšanu, mērķtiecīgu medikamentu lietošanu uc jautājumiem. Par šo veselības aprūpes pakalpojumu nav jāveic pacienta iemaksas vai līdzmaksājumi.

 16. Labdien, man analīzēs uzradās glikoze plazmā 11,08
  GGT 54
  Ārsts ir atvaļinājumā, kā man rīkoties? Ir pamats uztraukties?
  Ieprieks analīzes taisija pirms apm gada, tad bija glikoze plazmā 5,8
  vairāk analīžu nav bijis, nekādas zāles nav izrakstītas.
  Paldies,

  1. Neesat norādījusi, kad analīze ņemta – dienas laikā vai tukšā dūšā no rīta. Jebkurā gadījuā, Jums vajadzētu atkārtoti noteikt glikozi asinīs tukšā dūšā no rīta. Nosūtījumu uz laboratoriju varat saņemt pie sava ģimenes ārsta vai ārsta, kas to aizvieto atvaļinājuma laikā. Ar atkārtoto analīzi griezties pie ģimenes ārsta.

 17. Vēlos noskaidrot, ko nozīmē manas glikozes slodzes testa analīzes? Pirms apm. 10 gadiem arī ši analīze bija taisīta , bet tad rezultāts pēc 120 min. bija zemāks t.i. 4,60. Šīs dienas analīze uzrāda , ka glikoze plazmā tukšā dūšā ir 5,46 , bet glikoze plazmā pēc 120 min. ir 11,19. Vai man būtu jāuztraucas ? Man ir 81.g. Varbūt man būtu jāievēro kāda dieta ?

  1. Nē, Jums nebūtu jāuztraucas. Tomēr analīzes rezultāti rāda, ka Jums ir sācies “pavisam viegls” cukura diabēts. Glikoze plazmā pēc 120 min. pavisam nedaudz pārsniedz normu 11.1 mmol/l. Nedaudz pārskatīt ēšanas ieradumus uz veselīgākiem – ierobežot vienkāršo ogļhidrātu lietošanu (cukurs un produkti, kas satur daudz cukura) un ēst vairāk dažādus dārzeņus kā svaigus, tā sautētus, blanšetus utt, vienmēr uzlabos veselību.
   Varat savam ārstam lūgt izsniegt (bez maksas) glikometru, glikozes noteikšanai mājās, vai, ja esat rīdziniece – varat doties uz Rīgas Diabēta biedrību (iepriekš sazvanoties 20266272) vai uz diabēta biedrībām novados ( kontakttālruņus var atrast http://www.diabets.lv sadaļā SAULEl katra žurnāla beigās) un tur saņemt glikometru un padomus, kā to lietot. Iesakām arī konsultēties ar savu ārstu vai pierakstīties uz konsultāciju Diabēta Centrā.

 18. Labdien,
  Vai pie jums pieejams endokrinologs 4-gadīgam bērnam? Sakarā ar vecumam ļoti mazu augumu un svaru.
  Paldies

  1. Nē, pie mums nav pieejams endokrinologs 4 gadus vecam bērnam augšanas problēmu vērtēšanai. Iesakam meklēt bērnu endokrinologu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas poliklīnikā ar ģimenes ārsta nosūtījumu. Kā arī konsultācijas par maksu var saņemt MFD Veselības centrs “Pārdaugava”, kur konsultē bērnu endokrinologs Dr Iveta Dzīvīte-Krišāne, Dr Una Lauga Tuņina konsultē Rīgas 1. slimnīcas SIA poliklīnikā “Šarlotes” bet Dr Ināra Kirillova pieņem klīnikā ORTOMED.
   Vairāk informācijas par valsts apmaksātiem medicīnas pakalpojumiem varat saņemt pa Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālrumi 80001234 “.

 19. Labdien, mans HOMA indekss ir 4,5 , glikoze asinīs 5,16 mmol, insulīns 19,64 mkIU/ml.

  Gribēju noskaidrot, vai HOMA indekss var samazināties ? Vai tā jau ir diagnoze par 2. tipa cukura diabētu ?

  1. HOMA indeksu izmanto insulīna rezistences pakāpes novērtēšanai. To aprēķina matemātiski, izmantojot insulīna un glikozes rādījumus. Analīze veicama tukšā dūšā. Par insulīna rezistenci liecina, ja HOMA indekss > 2, bet ne vienmēr tas nozīmē arī 2. tipa diabēta diagnozi. Palielināts HOMA indekss var būt arī prediabēta, metabolā sindroma un citos gadījumos. Lai apstiprinātu (vai neapstiprinātu) diabēta diagnozi, veicams diabēta diagnostiskais tests – ogļhidrātu tolerances tests ar 75 g glikozes (OGTT). HOMA indeksu var samazināt ar veselīga dzīves veida palīdzību – vairāk kustību ( min 10000 soļu dienā) un veselīgs uzturs ( šķiedrvielām bagāts, maz vienkāršo ogļhidrātu, satur organismam veselīgos taukus). Analīzes jāapspriež ar ārstējošo ārstu. Varat pierakstīties uz konsultāciju arī Diabēta centrā.

 20. Labdien! Sakiet lūdzu vai contour plus glikometram var testa strēmeles izrakstīt e receptes veidā? Man beidzās! Esmu grūtniece. Iepriekš izrakstīja uz vietas, uz lapas receptes.

  1. Jebkuram glikometram ārsti (ģimenes ārsti, visi speciālisti) , kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu var izrakstīt e-recepti teststrēmelēm ar daļēju vai pilnu kompensāciju.

 21. Labdien!Manas analīzes ir
  Glikētais hemoglobīns
  (Hb A1c)5.58
  Hb A1c (IFCC vienībās) 37.5
  Glikoze plazmā 6.60 mmol/L
  Kālijs 4.82
  Hormoni
  Parathormons 47
  Kalcitonīns 1.99
  Brīvais T4 18.8
  TSH 2.3
  Insulīns 16.4
  HOMA/Insulīnarezistence/4.81
  Šobrīd ir stress un depresija.Naktī slikti guļu.Vai var būt paaugstināts HOMA stresa dēļ?

  1. Paldies par jautājumu. Maz ticams, ka HOMA indekss paaugstināts stresa dēļ. Visbiežāk HOMA indeksa paaugstināšanās iemesli ir lieks svars un mazkustīgs dzīves veids. Analīzes jāapspriež ar ārstējošo ārstu. Varat pierakstīties uz konsultāciju arī Diabēta centrā.

 22. Labdien!
  Man ir 31gads.
  Gribu zināt par savām analīzēm un ko ar to jādara
  Glikoze plazmā 5.13
  Insulīns -25.2
  HOMA/Insulīna rezistence/
  5.75

  1. Paldies par jautājumu. Analīžu rezultāti liecina, ka Jums ir insulīna rezistence – paaugstināts HOMA indekss. Pārējie rādītāji atrodas normas intervalā. Insulīna rezistences iemesli var būt lieks svars (sievietēm vidukļa apkārtmērs virs 88 cm), paaugstināts vai nesabalansēts tauku (holesterīna uc) līmenis asinīs, paaugstināts asinsspiediens, smēķēšana. Insulīna rezistencei par iemeslu var būt arī nesabalansēts un “neveselīgs” uzturs un nepietiekoša fiziska aktivitāte. Tā kā insulīna rezistence var novest pie cukura diabēta attīstības, jau tagad vajadzētu doties pie ģimenes ārsta un veikt diabēta skrīninga testu, kā arī, lai mazinātu insulīna rezistenci, pārskatīt dzīvesveidu – vairāk kustēties un veselīgāk ēst – vairāk šķiedrvielu, mazāk vienkāršo cukuru saturošus produktus, lietot organismam veselīgākus taukus (zivis, avokado, linsēklas uc, mazināt lieko svaru, ja tāds ir”.

  1. Viss atkarīgs no cukura līmeņa asinīs. Parasti nav bīstami to atsākt, tikai iespējams jāpārskata (jāmazina) insulīna devas. Tieši otrādi – vairākas dienas neievadīt insulīnu, ja tas vajadzīgs, piem. 1. tipa diabēta gadījumā, gan nav pareizi, jo cukurs asinīs var paaugstināties neparedzami augstu un parādīties ketonvielas asinīs. Pirms jebkādas rīcības, konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu, kuram svarīgi zināt jūsu šī brīža ārstēšanas plānu un cukura līmeņa rezultātus, kas pierakstīti jūsu dienasgrāmatā.

   Tagad, kad atjaunotas endokrinologu ambulatoras konsultācijas, noteikti pārrunājams, ka turpmāk Jūsu diabēts ārstējams. Varat pierakstīties uz konsultāciju arī Diabēta centrā.

 23. Labdien! Vai man ar šādām analīzēm ir jāmeklē ārsta konsultācija un par ko liecina šīs analīzes.
  Glikozes slodzes tests
  28/58 A Glikoze plazmā tukšā dūšā 4.81 <6.1 mmol/L 5.64 / 13.02.18 29/58 A Glikoze plazmā pēc 120 minūtēm 2.42 <7.8 mmol/L
  Rezultāts atkārtoti pārbaudīts
  Jau iepriekš Lieles paldies!

  1. Glikozes slodzes testu visbiežāk izmanto, lai diagnoticētu cukura diabētu. Par šādu analīžu rezultātu nebūtu jāsatraucas, jo tie cukura diabēta diagnozi neapstiprina. Tomēr rezultātu jāapspriež ar savu ārstējošo ārstu. Ja ir kādi citi papildus simptomi vai pazīmes kāpēc glikoze slodzes test veikts, situācija jāvērtē kopumā. Tad to precīzāk zinās skaidrot ārsts, kas testu nozīmēja.

 24. Labdien. Endokrinologs man lietošanai izsniedza Contour plus glokometru. Komplektā esošās lancetes pildspalvai iet uz beigām. Biju nepatīkami pārsteigta, ka man vajadzīgās lancetes aptiekā nopirkt nevaru. Varu pirkt internetveikalā (arī ir tikai daži piedāvājumi), kur par piegādi jāsamaksā gandrīz tikpat, cik par preci.
  Vai arī es kaut ko līdz galam nesaprotu, vai arī man būtu lētāk iegādāties cita ražotāja glikometra komplektu (jo arī pildspalvas neredzu, kur iegādāties atsevišķi).

  1. Iesakām sazināties ar Glikometra ražotāju:
   https://www.bayer.lv/par-bayer/bayer-ziemeleiropa/sia-bayer-kontakti/

   Autolancetes (ierīce asins piliena iegūšanai no pirksta) adatiņām vajadzētu būt pieejamām aptiekās. Visbiežāk tas ir aptieku darba organizācija jautājums. Taču bieži vairums aptieku nevēlas turēt adatiņas un arī pašas autolancete aptiekā pārdošanai, jo pēc tām ir mazs pieprasījums. Kastē ir 100-200 adatiņu un tādu daudzumu uzreiz neviens neiegādāsies, sadalīt mazāko daudzumo pa 10-15 adatiņām tām ir papildu darbs. Zinu, ka “Mēness aptiekās” autolancešu adatas mēdz būt. Domāju, ka tās var iegādāties Mēness aptiekā , kas atrodas Rīgā, Riepnieku ielā 2.

 25. Labdien, piedodiet, ka traucēju Jūs. Sakiet, lūdzu, vai cukura diabēta slimniekiem drīkst uzstūra lietot agaves sīrupu. Es atradu informāciju, ka drīkst, citur rakstīts, ka nedrīkst, ka tad ir? Kā arī, cik daudz cukura diabētiķēm drīkst lietot žāvēto augļu batoniņus ar riekstiem. Paldies Jums.

  1. Agaves sīrupā 80% fruktozes. Fruktoze ir vienkāršais cukurs. Kura lietošanu, līdzīgi kā citu vienkāršo cukuru, lietošanu iesaka ierobežot. Salīdzinot ar citiem vienkāršiem cukuriem, tam ir zems Glikēmiskais indeks, tas nozīmē, ka tieši glikozes līmeni asinīs tas nepaaugstina ne strauji, ne ar augstu pīķi salīdzinot ar līdzīga daudzuma glikozes uzņemšanu. Tomēr tas nenozīmē, ka agaves sīrupu var lietot brīvi un daudz. Veselīga uztura rekomendācijās ieteikts ikdienas uzturā lietot līdz 20-25 g vienkāršo cukuru. Taču jāatceras, ka vienkāršos cukurus satur daudzi pārtikas produkti, piemēram, maize, kā arī augļi. Apēdot tikai 2 augļu porcijas dienā jau uzņemam apmēram 20-22 g vienkāršo cukuru. Lietot vai nelietot agaves sīrupu un cik daudz, lai nepasliktinātu diabēta kontroli, palīdzēs noteikt arī glikometrs – nosakot glikozes līmeni asinīs apmēram 40 -60 min pēc sīrupa lietošanas. Fruktozes papildus vai pastiprinātai tās lietošanai, nav tikai glikozes līmeni paaugstinošs efekts, bet vēl arī daži citi ar glikozes līmeni nesaistītas blaknes.

   Kas attiecas uz žāvētu augļu batoniņiem ar riekstiem – tie ir dažādi. Uz katra batoniņa etiķetes norādīts tā sastāvā esošo cukuru un ogļhidrātu daudzums 100 g produkta. Jāaprēķina, cik daudz to konkrētā batoniņā. Vai noskaidrot cik tas ir MV (maizes vienības), iekļaut savā uztura plānā ( tad ēdienreizē samazinot pārējo MV skaitu vai ogļhidrātu daudzumu) , vai ēst papildus veicot insulīna devas korekcijas (jā saņemat insulīnu pirms ēdienreizēm). Par insulīna devas korekcijām konsultējaties ar savu ārstējošo ārstu.

   Iesakam pierakstīties uz konsultāciju pie mums, tad varēsim izrunāt intresējošos jautājumus. Lai pierakstītos, zvaniet 29566771 darba dienās pēc plkst. 11.00. Paldies!

  1. Jā, grūtnieces konsultējam. Ginekologa nosūtījums der. Tuvākais pieraksts uz nākošo nedēļu. Paldies!

  1. Izlietotās insulīna injektora adatas un izlietoto injektorus uzglabāšanai izmanto speciālos konteinerus asiem priekšmetiem. Šādus konteinerus personīgai lietošanai var brīvi iegādāties aptiekā. Tie ir pieejami dažāda izmēra, tāpēc varat izvēlēties sev piemērotu. To cena svārstās no 2 € līdz 6 €, atkarībā no konteinera izmēra. Kad konteiners pilns, tas nododams bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos, kas ir izvietoti visā Latvijas teritorijā. Daudzi no šiem punktiem ir izvietoti aptiekā, tur var nodot arī nederīgus medikamentus, tai skaitā izlietotas insulīna pilnšļirces. Informācija par aptiekām, kas nodrošina bīstamo atkritumu pieņemšanu ir atrodama interneta mājaslapā http://www.atkritumi.lv sadaļā “Šķirošana. Sadzīvē radušies medicīniskie atkritumi”. Taču iesaku interesēties klātienē sev tuvākajā aptiekā par to, vai tur var nodot arī konteinerus ar asiem priekšmetiem.
   Aptieku sarakstu, kurās izvietoti bīstamo atkritumu pieņemšanas punkts atradīsi arī http://www.diabets.lv sadaļā žurnāla “Saule” 2019. gada pirmajā izdevumā Nr 68.

 26. Labdien ,mums tūlīt beigsies garais insulīns ,endokrinologs ir atvaļinājumā,ģimenes ārsts saka ,ka nevar izrakstīt recepti jo nav iedalīta nauda vai tā mēdz būt ? Nezinu ko lai dara kas vēl var izraksti recepti ?

  1. Labdien!
   Ja pēdējās vizītes laikā pie endokrinologa neesat aprēķinājis, cik insulīna injektori Jums nepieciešami līdz nākošai vizītei pie endokrinologa vai vienkārši endokrinologs nav pieejams, bet insulīns (vai citi medikamenti) nepieciešams, insulīna preparātus var izrakstīt ģimenes ārsts. Insulīna un citu diabēta ārstēšanā izmantojamos medikamentu receptes izraksta ģimenes ārsts arī tad, ja endokrinologs netiek apmeklēts. Neskaidrību gadījumā varat griezies Nacionālā veselības dienestā pa bezmaksas tālruni 80001234.

  1. Labdien! Dr Broka patreiz nepieņem. Atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

 27. Labdien.
  Jautājumi par adatām, ko liek uz insulīna špricēm (tās uzskrūvējamās). Kur var nopirkt? Aptiekā teica, ka nevar. tikai ar ārsta recepti, kad pērk insulīna šprici kopā nāk 5 jaunas adatas un viss. Saprotu, ka adatu var izmantot vairākas reizes, bet problēma ir tanī, ka adatas saliecās, ja nevar cilvēks gados, uzlikt to vāciņu mazo. Tiešām tās adatas nevar nopirkt????

  Otrs jautājums par insulīnu. Kas viņu izraksta? Ģimenes ārsts vai tikai endokrinologs. Viens saka vienu, otrs otru un cilvēks, staigā kā muļķis no viena pie otra sēdēdams rindās. Tūlīt beigsies slimnīcas izsniegtās zāles. Pie izraksta no slimnīcas ārsts jau ir atzīmējis kādas zāles vajag.

  1. 1. Par insulīna injektoru (pilnšļircu) adatām.

   Insulīna injektoru (pilnšļircu) adatas var iegādāties aptiekās. Vairums aptieku, kur var uz receptēm saņemt insulīna preparātus un citas kompensējamās zāles, iespējams iegādāties arī dažāda izmēra adatiņas. Adatiņas injektoram jāmaina regulāri. Ja aptiekā uzreiz nav pieejamas vajadzīgā izmēra adatiņas, tām ir pienākums tās pasūtīt lieltirgotavā un informēt klientu , kas tās varēs izpirkt. Noteikti adatiņām vajadzētu būt Mēness aptieku tīklā.
   Varat mūs informēt, kurās tieši aptiekās insulīna injektoru adatas nav pieejamas.

   2. Par insulīnu

   Visus Insulīna preparātus var izrakstīt kā ģimenes ārsts, tā endokrinologs. Ja pēc izrakstīšanās no slimnīcas, nepieciešami insulīna preparāti un vizīte pie endokrinologa ir ilgi jāgaida, recepti insulīna preparātiem, vadoties no slimnīcas izraksta, izraksts ģimenes ārsts. Ja ģimenes ārsts atsaka, informējat par to Nacionālo veselības dienestu pa bezmaksas tālruni 80001234. Bez tam Nacionālā veselības dienesta mājas lapā atrodama informācija kur var ātrāk tikt pie endokrinologa – http://rindapiearsta.lv/lv/mekle_isako

  1. Nav tādas maksimālās insulīna devas. Insulīna devas aprēķina vai atrod tādas, lai normalizētu un saglabātu glikozes līmeni asinīs vēlamā intervālā. Individuālo insulīna devu atrašana ir process, kurā ar glikozes paškontroles palīdzību, novērtējot uzturu (skaitot ogļhidrātus) un pārējos ietekmējošos faktorus, atrod savas insulīnu devas (parasti to dara kopā ar ārstu-endokrinologu). Tāpēc insulīna devas, kas nepieciešamas individuālam pacientam ar cukura diabētu, lai normalizēti glikozes līmeni asinīs, ir atšķirīgas un atkarīgas no daudziem faktoriem, piem.,  – ķermeņa svara, kopējās fiziskās aktivitātes pakāpes, plānotās maltītes apjoma un sastāva, paredzamām fiziskām aktivitātēm pēc maltītes u.c. . 

   Parasti insulīna kopējās devas pacientiem ar 1. tipa diabētu, ņemot vērā iepriekš minēto ir 0.3 – 1 DV insulīna uz svara kilogramu, no kurām 40-60% ir kā īsais jeb maltīšu insulīns, un 40-60% kā garais insulīns.

   Pacientiem ar 2. tipa diabētu ir dažādas insulīnu ievadīšanas shēmas, taču insulīnu devas var būt lielākas, jo diabēta pamatā ir citi faktori, tostarp insulīna rezistence.

  1. Lai pierakstītos, aicinam zvanīt 29566771 darba dienās pēc plkst. 11.00. Paldies!

 28. Labdien!

  Vai dabā eksistē atvēsinošs konteineris insulīna pārvadāšanai? Kur var iegadāties?

  Vai ir kāda alternatīvā?

  Braucam ceļojumā uz karstajam valstīm. Loti aktuāls jautājums.

  Jau iepriekš paldies par atbildi!

  1. Pacientiem ar diabētu, kas ārstējas ar insulīna preparātiem, ceļojot vasarā vai ceļojot uz siltām zemēm, jāpievērš uzmanība insulīna uzglabāšanai. Nepareizi uzglabāts insulīns, piemēram, temperaturā virs 30 grādiem, zaudē savu aktivitāti un to vairs nevar izmantot. Uzglabāti līdz 30 grādu temperatūrā, insulīna preparāti saglabā savu aktivitāti apmēram 28 dienas. Ir pieejami dažādi atvēsinoši konteineri insulīna injektoru uzglabāšanai ceļojot. Tos iespējams iegādāties internetā, tie pieejami arī Latvijas Diabēta federācijā un vairums diabēta biedrībās.

 29. Labdien, bērnam 3.5 g.v. glikozes daudzums asinis 19:00 bija 4.0 pēc 4,5 h laika pēc nelielas uzkodas, vai cukura līmenis uzskatāms par zemu.

  1. Veselam cilvēkam glikozes līmenis asinīs diennakts laikā var atrasties robežās no 2.9 mmol/l (pēc dažu ekspertu domām no 3.1 mmol/l) līdz 7.8 mmol/l noteiktam ar laboratoriskām metodēm. Pēc uzkodām glikozes līmenis atkarīgs no dažādiem faktoriem, t. sk. no maltītes apjoma un sastāva. Glikozes mērījumi ar glikometru var būt neprecīzi, atkarīgi vai ievēroti visi mērījumu veikšanas nosacījumi, piemēram, vai asins piliens ir paņemts pietiekoši liels. Hipoglikēmija ir cukura diabēta akūta komplikācija. Pacientam bez cukura diabēta, izņemot dažas blakusslimības, glikozes līmenis asinīs zem fizioloģiskās normas nepazeminās.

 30. cukura kompensēšanai lietoju Glicozide MR Servier 60 mg 0.5 tabletes pēc brokastim 1 reizi dienā  Pēdējas analīzēs HbA1c bija 6.3

  Bet tukšā dūšā cukurs turās 8.6-8.9 Vai ta var būt? Ko darīt?

 31. Labdien! Vai virsnieru hormonu nepareizas darbibas rezultata ari var but cukura paaugstinasanas?Ar sho problemu jagriezas pie endokrinologa(virsnieru hormonu problemas),jeb kada cita specialista?Kadas analizes butu velams veikt pirms specialista apmeklejuma?Paldies jau ieprieksh!

   

  1. Virsnieru hormonu nepareizas darbības dēļ var paaugstināties arī glikozes (cukura ) līmenis asinīs. Ģimenes ārsts nozīmē papildus izmeklējumus (ja jau sakarā ar virsnieru  nepareizu darbību neesat endokrinologa aprūpē), kā piemēram,  – glikozi asinīs tukšā dūšā, iespējams OGTT (ogļhidrātu tolerances tests), glikētais hemoglobīns HbA1c, C peptīdu un nosūtīs pie endokrinologa jau ar izmeklējumu rezultātiem.

  1. Cukura līmenis asinīs paaugstinās un pēc sabalansētas maltītes visaugstākais tas ir pēc 2 stundām. Tad arī visbiežāk cukura (glikozes) līmeni nosaka. Veselam cilvēkam ( bez cukura diabēta) 2 stundas pēc ēšanas cukura līmenis asinīs var paaugstināties līdz 7.8 mmol/l.

 32. Labdien.Kaa izskaidrot,ja cukura liimenis tukshaa duushaa ir paaugstinaats-6,7,bet dienas laikaa ar eeshanaam,jeb peec eeshanas ir nomaals,no 4,4 liidz 5,7?Esmu hipertonike,ir paaugstinaats holesteriinsKaa riikoties?Vai tas jau ir diabeets??

  1. Ja tukšā dūšā – tas nozīmē vismaz 8 stundas kopš iepriekšējas maltītes, cukura līmenis asinīs atkārtoti ir 5.6 – 7.0 mmol/l, var domāt par glikozes vielu maiņas traucējumiem, kas var būt saistīti ar lieko svaru, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs un paaugstināto asinsspiedienu. Iepriekšminētie faktori ir arī cukura diabēta attīstības riska faktori. Jautājat ģimenes ārstam veikt cukura diabēta skrīninga testu.

 33. Labdien. Diemžēl mitruma dēļ ir sabojājies glikometrs, sakiet lūdzu kur Rīgā to varētu nodot labošanā? Jo esmu interesējusies kurās aptiekās varētu iegādāties šo modeli, bet patreiz neesot (contour plus)

  1. Labdien, jaunu glikometru Contour varat saņemt pie mums Diabēta centrā vai griezties Rīgas Diabēta biedrībā (ja dzīvojat Rīgā), Deglava ielā 2, trešdienās (tālrunis 20266272), vai sazināties ar Dzintru Tribi, tālrunis 20201838, kas atbild par šo glukometru izplatīšanu Latvijā.

  1. Diabēta centrs no šī gada 10. jūlija līdz 31. jūlijam atrodas atvaļinājumā. Jūsu zvanus gaidīsim un pacientus pieņemsim no 1. augusta. Atvainojamies par sagādātām neērtībām, gaidīsim jūsu zvanu 1. augustā!

 34. Ja naktī divos cukura līmenis 9.2un pamostoties nosvīdis, bet no rīta tas ir16,7. vai vajag spricēt vairāk garo insulīnu, gulēt iegāju ar10.7 un iespricēju16 vienības.

  1. Ja naktī cukura līmenis asinīs ir augsts, piem., 9.2 mmol/l, no rīta tas būs vēl augstāks, un lielāko tiesu norāda, ka vakara garā insulīna deva var būt  par mazu. Taču arī gulētiešanas cukurs 10.7 mmol/l ir par augstu un jatāds ir katru vakaru, vispirms jāpadomā par vakariņām un "ēšanas " insulīna devu. Vai tās ir sabalansētas. Sākt ar gulētiešanas cukura sakārtošanu.   

   Aicinam pieteikties uz konsultāciju, kur endokrinologs izvērtēs jūsu situāciju un nepieciešamās insulīna devas izmaiņas. Paldies!

 35. vai no 1. jūlija zāles janimet var izrakstīt brīvi, bez ppildus nosacījumiem .Endokrinologs atzīst, ka būtu piemērotas , bet vēl neesot tik sliktas analīzes.

 36. Kādēl šodien darba laikā  8.20 kontakttelefons ir atslēgts vai pārslēgts uz faksu un nav iespējams ar centru sazināties .Kur var iegādāties Diabēta kontroles burtnīcas?

  1. Dažreiz nav iespējams atbildēt uz visiem zvaniem, aicinam pārzvanīt. Paldies!