Uzdot Jautājumu

Aicinām uzdot Jūs interesējošus jautājumus, atstājot publiski redzamu komentāru šeit. Jūsu komentārs sākumā nebūs redzams un tiks publicēts aptuveni divu līdz trīs nedēļu laikā kopā ar mūsu atbildi.

Saistību atruna: Jūsu vārds un komentārs būs redzams publiski. Atgādinam, ka uzdodot jautājumu, jūs piekrītat, ka informācijas, kas iegūta vai lejupielādēta šajā vai caur šo tīmekļa vietni, izmantošana ir tikai un vienīgi jūsu atbildība un risks. Jebkādu šajā tīmekļa vietā publicētu informāciju nevajadzētu uzskatīt par kāda lēmuma pieņemšanas vai darbības pamatu. Pirms jebkādas rīcības, konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

234 komentāri par “Uzdot Jautājumu”

    1. Dāvanu karti pēdu aprūpei iespējams iegādāties Diabēta centrā, Riepnieku ielā 2 vai elektroniski savā e-pastā pēc iepriekšējas apmaksas ( par rekvizītiem/kontu rakstot uz epastu – diabetacentrs@gmail.com ).

  1. Labdien!

    Esmu grūtniece un man ir gestācijas diabēts. Endokrinologs iedeva glikometru ar kuru jāmēra glikoze, taču man nav skaidrs vai man glikoze ir jāmēra tikai pēc ēdienreizēm vai arī pirms katras ēdienreizes?Jo dienasgrāmatā kurā ir jāpieraksta visi dati ir ailītes arī pirms ēdienreizēm.

    Paldies.

    1. Gestācijas diabēta laikā glikozes līmeni asinīs parasti iesaka mērīt tukšā dūšā no rīta un 1-2 stundas pēc ēdienreizēm. Jo visbiežāk tieši šajos laikos glikozes līmenis asinīs mēdz un var būt virs vēlamā intervāla. Bet reizēm, ja, pie., gestācijas diabēta ārstēšanā izmanto insulīna preparātus, glikozes līmenis nosakāms arī pims pamatēdienreizēm. Svarīgi visus savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  2. Labdien!
    Man būtu tāds jautājums,vai diabēta slimnieks drīkst dzert kļavu sulas,un cik drīkst izdzert dienā?
    Paldies.
    Ar sveicienu Ilga.

    1. Kļavu sula līdzīgi kā citām sulām bez vērtīgām vitamīniem, minerālvielām, enzīmiem, organiskām skābēm un citām pavasarī noderīgām vielām, satur arī cukurus. Atkarībā no laika (gada), koka, tā atrašanās vietas, cukuru saturs kļavu sulā variē līdz pat 10%. Tāpēc cilvēkiem ar cukura diabētu kļavu ( un citas sulas) dzeramas “ar prātu” izvērtējot ieguvumus un glikozes līmeņa asinīs paaugstināšanās sekas. Tāpēc glikozes līmeņa kontrole katram palīdzēs noskaidrot, kā šogad dzerot kļavu sulu, mainās glikoze asinīs un pieņem lēmumu – dzert vai nedzert un cik dauz sulas vienā reize var dzert droši. Kļavu sulu varētu dzert pēc ēšanas ( ne pirms un ne starp maltītēm), it īpaši. ja maltītē ir daudz sķiedrvielu (salātus/dārzeņus). Dzerot kļavu sulu – var samazināt citu ogļhidrātu saturošo produktu daudzumu, lai nepalielinātu kopējo ogļhidrātu apjomu dienā . Tās tomēr būs papildus kalorijas! Personām, kas diabēta ārstēšanā izmanto īsas vai ātras darbības insulīnu, iespējams veikt insulīna devas korekciju (iepriekš to pārrunājot klātienē ar savu ārstu). Svarīgi visus savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  3. Labdien!
    Man ir sekojošs jautājums vai ir nepieciešams uztraukties un vai tas jau ir CD?
    Esmu vecuma grupā 40-45, svars līdz 75 kg
    Cukuru, balto maizi, čipsus neēdu, cenšos pēc iespējas ēst veselīgāk.
    Pirmajās veiktajās analīzēs uzrādīja 6,33 mmol/L (tukšā dūšā).
    Veiktas papildus analīzes (tukšā dūšā):
    1) NaF 4,8 mmol
    HGB (HbA1c) pirmais rezultāts 5,5 mmol/L, pēc 2 st. rezultāts 8,8 mmol/L
    2) Glikoze 4,0 mmol/L
    Insulīns 3,6 mU/L
    HOMA/Insulīna rezistence 0,64
    Pieraksts pie endokrinologa aprīļa beigās.
    Paldies!

    1. No Jūsu analīzēm (ja esat visu pareizi norakstījis no analīžu lapas, jo piem. HbA1c analĪzi neveic dienā 2 x t.sk pēc ēšanas!) , nesaskatu vajadzību endokrinologa konsultācijai. Ja radušās aizdomas par diabēta diagnozi un nepieciešams noskaidrot par to, nav jāveic Jūsu iepriekš minētās analīzes, bet gan ogļhidrātu tolerances tests OGTT, kas ir vispār pieņemts diabēta diagnozes apstiprināšanas/izslēgšanas tests. To pilnībā apmaksā valsts ar ģimenes ārsta nosūtījumu. Bet atbildot tieši uz jautājumu – pēc patreizējām analīzēm, tas nav cukura diabēts. Tomēr svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  4. Man nav diabēta,bet ja ilgāku laiku neēdu(jo negribas),parādās simptomi-roku trīcēšana,apetīte,reibonis,vājums.Saēdos kautko saldu un pāriet.Visi ārsti izieti un analīzes arī,un atbilde ir-diabēts nav.Ko darīt un kāpēc tas notiek?

    1. Parasti tās ir normālas/parastas organisma atbildes reakcijas, ja cilvēks ilgāku laiku nav ēdis. Ko darīt – pieturēties pie regulārām ēdienreizēm un veselīga uztura. Svarīgi visus savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  5. Labdien,
    Insulīns 2.0; Homa insulīna rezistence 0.43; Tireotropais hormons 1.34; T3 3.6, T4 17.0. Holesterīns 6.61, ZBL holesterīns 4.36. Vai ir pamats uztraukumam?
    Paldies.

    1. Nē satraukumam gan nav pamata. Bet jāpadomā par veselīgāku un aktīvāku dzīvesveidu! Svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  6. Labdien!
    Biju uz glikozes slodzes testu, esmu grūtniece.
    Atnāca analīžu rezultāti:
    Glikoze plazmā tukšā dūšā – 5,16 mmol/L
    Glikoze plazmā pēc 60 min. – 11.88mmol/L
    Glikoze plazmā pēc 120 min. – 7.45 mmol/L

    Vai ir pamats satraukumam un jādodas pie endokrinologa? Vai arī rādītāji ir nedaudz paaugstināti un nav pamata satraukumam?

    Paldies.

    1. Satraukties nevajadzētu. Bet pie endokrinologa jādodas. Jums ir grūtnieču (gestācijas) diabēts un endokrinologs ieteiks kā turpmāk vajadzētu rīkoties. Svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu. Pierakstoties pie endokrinologa, vērts informēt par grūtniecību, lai nebūu uz vizīti nebūtu ilgi jāgaida. Varat pierakstīties pie mums, zvanot 29566771 (darba dienās pēc plkst. 11.00).

    1. No šiem medikamentiem parasti svars nekāpj. Svars kāpj no uztura, ja maza fiziskā aktivitāte. Jums nepieciešama uztura speciālista konsultācija. Svarīgi visus savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  7. Labdien, 23 gada augustā uztaisja analīzes
    glikoze plazmā 21.94
    alat 100
    holsterins 6.1, trigiceridi 8.76, glikētais hemoglobins 6.2
    svars 144, ketoni 1.5 glikoze urīnā 55, uzrakstija metforminu, foxiga, ozempic, pēc meneša nonēma visu, pēdējās analīzes
    glikoze plazmā 4.3, alat 33, holesterins 5.39, trigliceridi 0.75, glikētais hemogloīns 5.03, ketoni neuzradaas, glikoze neuzradas, svars 88 kg, vai var uzskatīt ka esmu pašizārstējies ??jo insulina rezistenece norm un visi pārējie rādītāji arī, pagājuši 5.5 meneši. un vai man vispār bija diabēts, jo man pēc zālēm palika slikti , cukurs krita pie 2,8-3,2 .

    1. Jā, iespējams, ka bija cukura diabēts vai vismaz prediabēts, bet šobrīd tiešām rādītāji ir labi un neprasa medikamentozu terapiju. Cukura diabētam ir vairāk kā 50 dažādu tipu un ir ļoti daudzi faktori, kas nosaka diabēta attīstību. Dažreiz stress, kāda blakusslimība, lietoti medikamenti var izraisīt cukura līmeņa strauju paaugstināšanos. Jūsu minētais svara samazinājums ir būtisks faktors, kas uzlabo glikozes vielu maiņu un var teikt, ka tagad diabēts Jums nav. Turpiniet ēst sev piemēroti un veselīgi, esiet fiziski aktīvs un nepieļaujat atkārtotu svara pieaugumu. Tomēr svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  8. Sveiki. Pec analīžu rezultātiem man tukšā dūšā NaF ir 5.82. Cik saprotu, tad knapi iekļāvos normā,bet arī lidz ar nagiem. Vai satraukumam ir pamats? Vairāk pieverst uzmanību uzturam? Mazāk ogļhidrātu un cietes? Ir pāris lieki kg ,kurus arī varētu likvidēt.

    1. Jums tiešām satraukties nevajadzētu, bet laba doma ir pievērst uzmanību uzturam , lai klāt nenāktu liekie kilogrami un iespējams padomāt arī par kādu fizisku aktivitāti. Svarīgi visus savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

    2. Sveiki atkal. Pārstāju ēst ogļhidrātus,cietes un cukuru. 2x dienā skrienu un pāris reizes nedēļā veicu spēka vingrinājumus. Lietoju uzturā zivis,gaļu ,piena produktus un dārzeņus.
      1.5 nedēļas laikā zaudēti 5 kg tauku.
      Uztaisīju glikozes testu asinīs tukšā dūšā (12h) ,un rezultāts 4.16mmol/l.(iepriekš 5.8)Jūtos lieliski! Iesaku visiem kārtīgi kustēties!

  9. Labdien!
    Ir konstatēts gestācijas diabēts,vizīte pie endokrinologa pieteikta,bet radies ir jautājums:
    1)ja mēra mājās glikozi kādiem ir jābūt rādītājiem tukšā dūšā,pēc 1 h un pēc 2 h?
    2)kad jālieto injekcijas?Ja normālus glikozes rādītājus nevar stabilizēt ar diētu?
    3) piemēram,vakarā izmērot glikozi 2 h pēc ēšanas ir 6.2 vai teorētiski no rīta mērot tukšā dūšā pēc +/- 8 h miega būtu glikozei jābūt zemākai par 6.2, jākrīt pa nakti?
    Paldies jau iepriekš!

    1. Grūtniecības laikā , t.sk. pacientes ar gestācijas (grūtnieču ) diabētu tiek nodrošinātas ar nepieciešmām speciālistu konsultācijām dažu dienu laikā. Jūsu jautājumi ir ļoti pamatoti, tāpēc ir nepieciešami garāki skaidrojumi. Endokinologs vizītes laikā izvērtēs visus Jūsu datus un atbildēs uz visiem jautājumiem.

      Varat pierakstīties pie mums, zvanot 29566771 (darba dienās pēc plkst. 11.00).

    1. Nē, nav jāsatraucas. Tomēr svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  10. Labdien! 19. grūtniecības nedēļā vecmāte mani nosūtīja uz glikozes slodzes testu. Saņemot rezultātus neko nesaprotu ( gaidu vizīti pie endokrinologa). Rezultāti tukšā dūšā 4.19 pēc 1 stundas 2.96, pēc 2 stundām 3.76. Nesaprotu – tas ir labi vai slikti?

    1. Testu veic, lai diagnosticētu gestācijas diabētu. Gestācijas diabēts Jums nav. Endokrinologs, manuprāt, patreiz nav vajadzīgs. Tomēr svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  11. Labdien, esmu 39 gadus veca grūtniece un bērniņš nav pirmais ģimenē.Gribētu zināt, cik ilgā laikā pēc pamošanās jāmēra pirmais mērījums? Un kādi ir cukura normas jaunie rādītāji grūtniecēm, ja mani daktere biedē jau ar insulīnu,kaut arī mani rādītāji ir no rīta pirms ēšanas 4,4-5,7 pēc pusdienām 5,4-6,9 un pēc vakariņām 6,4-7,0. Un vai mērījumi ir jāveic katru dienu?
    Produktiem sekoju līdzi, cukuru nelietoju.
    Paldies.

    1. Pirmais rīta glikozes līmeņe mērījums , t.s. tukšās dūša glikoze mērāma 8 – 12 stundas pēc pēdējās iepriekšējā vakara ēšanas. Tātad nav noteikts laiks cikos pēc pamošanās, bet gan – pirms ēšanas . Grūtniecības laikā tukšās dūšas glikozes līmenis vēlams ne lielāks kā 5.2 mmol/l un dienas laikā pēc maltītēm līdz 7 mmol/l. Pēc Jūsu rezultātiem, izskatās, ka vajadzētu veikt OGTT (ogļhidrātu tolerences) testu un tad pieteikties vizītei pie endokrinologa precizākām rekomendācijām. Svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt klātienē ar savu ārstu.

  12. Labdien. Mans cukura līmenis ir 6.8-7.2. Ārsts nosūtīja uz analīžu pārbaudi, kur jāsēž 120 min
    Tukšā dūšā ir 7.1, bet pēc 120 min bija 11.4
    Noteikti jau tas nav nekas labs. Man ir izgriezts žultspuslis, kā arī ir noteikts artrīts. Vai cukura līmenis paaugstināts ir tikai no to kad tiek lietots vairāk cukura ēdieni dzērieni?

    1. Jūsu izmeklējumu rezultāts rāda, ka Jums ir diabēts. Pirmie 2 soļi diabēta ārstēšanā ir – pārskatīt uztura ieradumus un ēst veselīgāk, otrs – palielināt fizisko aktivitāti. Ģimenes ārsts var Jums dot nosūtījumu uz Diabēta apmācību kabinetu, kur saņemsiet skaidrojošu informāciju dažādiem ar diabētu saistītiem jautājumiem, tanī skaitā uzturu. Saņemsiet glikometru (glikozes noteikšanai mājās) , diabēta dienasgāmatu un citus materiālus. Par vizīti Diabēta apmācības kabinetā nav jāveic līdzmaksājums. Varat pierakstīties pie mums, zvanot 29566771 (darba dienās pēc plkst. 11.00).

      Cukura ( glikozes) līmenis asinīspaaugstinās ne tikai no cukuru saturošiem produktiem, bet arī no cieti saturošiem produktiem.

      Svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt vizītē pie ārsta.

  13. Labdien!
    Grūtniecības laikā bija paaugstināts cukura līmenis . Tagad mazulis ir piedzimis tūlīt paliks mēnesis. Dzemdību namā tūlīt pēc dzimšanas izmērīja cukuru zīdainim bija liels 7,2 .
    Kāds ir normāls cukura līmenis zīdainitim? Izmērīju mājas bija 6.6

    1. Glikozes līmeņa normas intervals bērniem līdz 12 mēnešiem ari ir atkarīgs no uztura uzņemšanas. Optimāls rādītājs tukšā dūšā ir 3,3-5,6 mmol/l, un 2 stundas pēc ēšanas 4,5-7 mmol/l.. Bērniem, kuri netiek baroti ar krūti, glikozes lēmenis asinīs var būt nedaudz augstāks. Svarigi visus rezultātus un jautājumus pārrunāt vizītē pie sava ārsta.

  14. Labdien,

    Esmu 30 gadus jauna sieviete, pirms grūtniecības bija neliels liekais svars (ap 5 liekiem kg); Grūtniecības 26.nedēļā nodevu cukura slodzes testu. Tukšā dūšā 3,85, pēc 1h-9,3, pēc 2h- 6,59. Ārste nozīmēja stingru diētu, jo ļoti tuvu gestācijas diabēts. Vai rādītāji tiešām ir tik slikti? Jāatzīst, ka līdz testam sev neko neliedzu un atļāvos panašķēties diezgan bieži, mēnesī pieņēmos par 4kg, kas pamudināja to testu veikt.

    Kopš tā laika, ievēroju veselīgu dzīvesveidu, ēdu sabalansēti, izvairos no produktiem, kur ir daudz cukura. Daudz pilngraudu produktu, olbaltumvielas, dārzeņu, augļu, nekàdu balto miltu un nekādu saldumu – ja nu vienīgi kādi veselīgie proteīna batoniņi, kuros tiešām ir ļoti maz cukura (ap 5g cukura); Katru dienu noeju 10 000 soļus. Kontrolēju sevi ar glikometru, mēru parasti no rītiem un 1h pēc ēdienreizes. No rītiem rādītāji no 3,7-4,5. 1 stundu pēc ēdienreizes rādītāji dažādi – no 5 līdz pat 7,4 (kad apēdu ko saldāku, piemēram, augli); Jāpiemin, ka rādītājs 7,4 bijis pēc ēdienreizes, pēc kuras devos 20 min pastaigā. Vai tas liecina, ka man tiešām ir problēmas ar cukuru? Baidos iedomāties, kādi būtu rādītāji, ja apēstu kūkas gabalu vai kādu balto miltu izstrādājumu! Vai labāk tomēr mērīt glikozi pēc 2h? Ģimenē ir bijis 2.tipa cukura diabēts. Zinu, ka cukura rādītāji pēc dzemdībām normalizējas un drošībai tad veikšu atkārtoti testu, taču satraukums ir tāpat. Jūsuprāt, vai pamatots?

    Paldies!

    1. Spriežot pēc Jūsu sacītā, patreiz glikozes līmenis asinīs Jums atrodas normas intervalā ( veselām personām glikoze dienas laikā svārstās 4 – 7.8 mmol/l intervalā). Tātad – satraukumam nav pamata. Nav arī vajadzības ikdienā mērīt glkozi. Traucējumi grūtniecības laikā (gestācijas diabēts), pēc dzemdībām var likvidēties. Ņemot vērā Jūsu diabēta riska faktorus ( gestācijas diabēts, 2. tipa diabēts ģimenē), lai novērtētu patreizējo glikozes vielu maiņu, ik 1-2 gadus veikt OGTT ar 75 g glikozi. Un, protams, turpināt savu veselīgo dzīves veidu – fiziskas aktivitātes , veselīga uztura plānošanu. Svarīgi visus rezultātus un jautājumus pārrunāt vizītē pie sava ārsta.

  15. Labdien!
    Esmu 2 tipa cukura diabeta slimniece,gribētu zināt,kur var iegādāties cukura diabēta paškintroles dienasgrāmatu,jautāju ģim.ārstei,viņai neesot,vai esot beigušās,kad būšot nezinot.
    Man tas ir svarīgi.Agrāk dabūju no endokrinologa,bet es viņu apneklēju pāris reižu gadā,tikko biju,bet viņai Arsā arī nebija.

    Paldies

    1. Cukura diabēta paškontroles dienasgrāmatu bez maksas var dabūt Diabēta centrā, Rīgā, riepnieku ielā 2 (darba laikā) vai Rīgas Diabēta biedrībā (pasākumu laikā).

  16. Labdien!
    Sakiet lūdzu, ja ir paaugstināts Glikētais hemoglobīns Hb A1c(IFCC vienībās)-43.1 Ko tas nozīmē?
    Gribu zināt, vai man jālieto zāles Metformin-ratiopharm

    1. Pārāk maz informācijas, lai sniegtu viennozīmīgu atbildi. Tāpēc pareizāk skaidrojumu lūgt savam ģimenes ārstam vai ārstam, kas ieteica testu veikt. Jā, glikētais hemoglobīns HbA1c 43.1 IFCC vienībās ( vai 6.1% iepriekš) var uzskatīt par nedaudz paaugstinātu un personai BEZ diabēta, var norādīt par iespējamiem glikozes vielu maiņas traucējumiem, ko mēdz dēvēt par prediabētu. Šādos gadījumos var lietot metformīnu diabēta profilakses nolūkā. Personai ar jau zināmu diabēta diagnozi, kas lieto zāles metformin (vai citas diabēta zāles), ārstēšanas mērķis ir HbA1c < 48-53 IFCC (iepriekš <6.5-7%); un tas nozīmē, ka medikamenti jāturpina lietot.

    1. Īsas un ātras darbības insulīna injekcijas veicamas pirms ēšanas. Pagarinātas un garas darbība insulīna injekcijas parasti veic vakarā neatkarīgi no maltītes laika, bet katru vakaru apmēram vienā un tanī pat laikā.

  17. Labdien,
    Nesenās analīzes:
    HOMA 9,9
    Insulīns asinīs 35
    Glikētais hemoglobīns 6,00
    Hb A1c (IFCC vienībās) 42,1
    Glikoze plazmā 6.33
    Urīnā leikocīti 125 (pārējie rādījumi normā)
    Holesterīns normā, nedaudz pazemināts augstā blīvuma holesterīns (1.03)
    Triglicerīdi 1.63
    62 gadi, strauji pieaug svars, sākušās problēmas ar sirdsdarbību. Par ko tas liecina?

    1. Izskatās, ka Jums varētu jau ir lieks svars, mazkustīgs dzīves veids un pārskatāmi uztura (ēšanas) un fiziskās aktivitātes ieradumi; pēc analīžu rezultātiem nevar izslēgt prediabēta attīstību. Svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt vizītē pie sava ārsta.

  18. Labdien!
    Ar vairogdziedzeri problēmas nav, cukura 2.tipa diabētiķi tuvākajos rados nav, cukura līmenis asinīs normā, vienīgie paaugstinātie rādītāji: HOMA/Insulīna rezistence – 4.34, kopējais holesterīns – 5.76, zema blīvuma holesterīns – 3.37, taču triglicerīdi normā – 1.37.
    Sakiet kāpēc strauji palielinās svars, augustā – 87kg, oktobrī – 94kg? Esmu 1.78cm gara, 36 gadi.

    1. HOMA indeksa noteikšana ārvalstu klīniskā praksē bija populāra 2000-2010. gados, kad metabolā sindroma (prediabēta) aizdomu gadījumos HOMA indeksu izmantoja insulīnrezistences pakāpes novērtēšanai. Taču HOMA indeksu ietekmē daudz dažādu faktoru kā piem. vcums, dzimums, rase uc un tas atzīts par nepārliecinošu. Pēdējos gados šim nolūkam iesaka izmantot triglicerīdu/glikozes indeksu (Tyg). Paaugstināts HOMA indeks var būt personai ar lieku svaru, nepietiekošu fizisku aktivitāti un vēl citiem iemesliem. Svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt vizītē pie sava ārsta.

      P.S. Nav korekti lietot vārdu “diabētiķi”

  19. Labdien! Vīram (66.gadi, svars 120kg, augums 185cm) ģimenes ārsta parbaudēs pirms diviem gadiem konstatēja paaugstinātu cukura daudzumu asinīs -7,2. Sākot lietot zāles Metforal 1x dienā cukura indeks bija robežās 6,5 – 9,4 tukšā dūšā. No oktobra pēc vizītes pie endokrinologa sāka lieto zāles Jardiance. Ikdienas cukura līmeņa mērijumos rādītājs 9 – 11 robežās. Kādēļ lietojot ar vien stiprākas zāles cukura līmenis tomēr aug?
    P.S. Ēdienkartē pēc iespējas tiek ievēroti ārsta noteiktie ieteikumi.

    1. Uz Jūsu jautājumu visprecīzāk atbildēs endokrinologs, pie kā bijāt vizītē un kuram ir vairāk informācijas, t.sk. laboratorisko izmeklējumu rezultāti. Ļoti bieži glikozes līmenis no rītiem ir augstāks, jo iepriekšējā vakarā glikozes līmes pirms/pēc vakariņām un (jā vēl ko ēd pēc vakariņām pie televizora) pirms gulētiešanas ir lielāks par 7-8 mmol/l. Ja tā, tad vispirms jāpārskata vakariņu apjoms un sastāvs.

  20. Labdien!
    Tika veikta pilna asins analīze ar papildus izmeklējumiem uz vitamīniem, nierēm, aknām, glikozi. Visa asins analīze ir laba, viss ir normas robežās izņemot glikozi. Analīzes tika veiktas citā Eiropas valstī.
    Analīžu rezultāti:
    Glikoze (tukšā dūšā)- 35mg/dl, norma norādīta 70-99.
    Insulīns (tukšā dūšā)- 95.3 pmol/L, kas iekļaujas norādītajā normā 18-173.
    Pēc analīžu rezultātiem sanāk glikoze ir pazemināta un insulīns ir atbilstošs, bet rādītāju “Homa 2IR” nevar aprēķināt dēļ nesakritības abos iepriekš norādītajos rādītājos. Jāpiebilst, ka veicot šo analīzi biju mazliet paēdusi brokastis un analīzes tika veiktas nevis tukšā dūšā, bet apmēram pēc ēšanas 1h.
    Nākošā un aiznākošā dienā cukura līmenis mērot ar dūrienu pirkstā normā 167mg/dl un 140mg/dl.
    Pilnas asins analīzes veicu ik gadu, nav cukura līmenis bijis pazemināts/paaugstināts. Arī grūtniecības laikā viss bija normā.
    Par ko var liecināt glikozes samazinājums? Vai var saistīt ar to, ka šobrīd ir fizisks un kustīgs darbs visas dienas garumā un par maz uzņemti ogļhidrāti un ir nokrituši 2kg. Šobrīd cītīgi piedomāju pie ēšanas un arī svars +1kg jau arī ir atgūts. Vai pastāv iespēja, ka kāda saindēšanās bija? Jo šajā laikā bija sajūta kā uz kādu vēdervīrusu, bet analīze iekaisumu neuzrādīja.
    Jau iepriekš pateicos par atbildi!

    1. Zems glikozes līmenis asinīs stundu pēc nelielas maltītes var liecināt par nepietiekošu ogļhidrātu uzņemšanuēdienreizēs un, ņemot vērā fizisko un kustīgo darbu dienas garumā, organismam ir nepetiekošas enerģijas rezerves (glikoze/glikogēns) glikozes līmeņa uzturēšanai normas intervalā. HOMA indeksam ir drizāk “zinātniska”, ne praktiska nozīme. Svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt klātienē kopā ar savu ārstu.

    1. Glikometrus glikozes paškontrolei var saņemt konsultācijas laikā pie ārsta-endokrinologa, tos izsniedz arī (daļa) ģimenes ārsti, diagnosticējot cukura diabētu. Glikometru varat dabūt pie mums “Diabēta centrā”.

    1. Pareizāk skaidrojumu jautāt speciālistam, kas nozīmēja/ieteica šo izmeklējumu. Acīmredzot, bija kāds mērķis. Paaugstināts HOMA indeks var būt personai ar lieku svaru, nepietiekošu fizisku aktivitāti un vēl citiem iemesliem.

  21. Labdien!
    Bērnam 2,5 gadi, 90cm garš, 12,3kg. Asins analīzes no rīta, tukšā dūšā glikozes līmenis (NaF) 2,79 mmol/L (centrālā laboratorija), iepriekš glikoze netika skatīta. Asins analīzes taisītas pēc slimošanas (paaugstināta t°, klepus, iesnas). Apetīte laba, ēd tiešām daudz un visu. Labāk apēd burkānu, žāvētu lielogu dzērveni, nekā konfektes. Dzer daudz ūdeni, tāpēc naktī nākas vienreiz mainīt arī pamperi. Mēdz būt nemierīgs gan dienā, gan naktī (spārdās un spiedz, bet nemostas). Guļ bez segas, jo vienmēr karsti, galva mēdz nosvīst diendusās un naktī.
    Ģimenes ārsts aizsūtīja uz uzņemšanu. Tur no pirksta taisot analīzes līmenis bijis 4,6, dienas laikā un bija ēdis. Līdz ar ko uzņemšanā nesaskatīja problēmas. Atkārtotu vizīti pie ģ.ā vēl gaidām. Vēlos endokrinologa konsultāciju un atkārtotas asins un urīna analīzes. Vai ir pamats satraukumam par diabētu?

    1. Pēc piejamās informācijas nav pamata satraukumam par diabētu. Tomēr svarīgi savu situāciju un visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

    1. Glikozes līmenis asinīs paaugstināts, var liecināt par glikozes tolerances (vielu maiņas) traucējumiem. Ņemot vērā esošos diabēta saslimšana riska faktorus (vecums, lieks svars), lai precizētu traucējumus veicams OGTT (ogļhidrātu tolerances tests), nosūtījumu testam izsniedz ģimenes ārsts. Bet tā kā risks pastāv, jau tagad pārskatāmi ēšanas un aktivitātes ieradumi. Svarīgi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt ar savu ārstu.

  22. Labdien.

    Man ir 54 gadi, augums 174cm u sveru 110 KG. Sēdošs darbs, bet pēdējo pusgadu ir fiziskās aktivitātes 3 reizes nedēļā: iešana, peldēšana un riteņbraukšana, cenšos ēst sabalansēti un izvairos no saldumiem.
    Es domāju, ka man noteikti ir insulīna rezistence, ar ko man sākt ārstēšanu lai neattīstās cukura diabēts?
    Ģimenē mammai otrajā dzīves posmā attīstījās 2. tipa cukura diabēts.

    1. Jūs jau esat pareizi sākusi – palielinājusi savu fizisko aktivitāti un mainījusi dažus ēšanas ieradumu, lai samazinātu diabēta saslimšanas risku. Tā turpināt, fiziskas aktivitātes katru dienu vai vismaz 5 x nedēļā jau būtu pavisam labi, ja arī tās būtu saskaņotas ar ēšanas plānu ( fiz. aktivitāte pēc maltītes, ne pirms). Iespējams, Jums noderētu uztura speciālista vai dietologa konsultācija, jo arī sabalansēts uzturs var būt dažāds pēc apjoma, produktu izvēles (saldumi nav tie bīstamākie) kaloriju daudzuma un ne vienmēr būs diabēta saslimšanas risku mazinošs. Svarīgi savus veselības jautājumus pārrunāt ar savu ārstu, kas var labāk izvērtēt jūsu veselības stāvokli.

  23. Labdien.
    Kādas normas skaitās uz tukšu dūšu parastam cilvēkam, kuram nav diabēts ar glikometru.
    Kāda norma skaitās pēc 1st.
    Un kāda norma skaitās pēc 2st.?
    Svarīgi saprast visus references intervālus mērot tieši ar glikometru.
    Paldies!

    1. Glikometri paredzēti ikdienas glikozes līmeņa paškontrolei personām ar cukura diabētu. Ar tiem nosaka glikozes līmeni kapilārās asinīs. Glikozes līmeņa normas personām bez un ar cukura diabētu ir vienādas. Visiem ir viens glikozes līmeņa normas intervals ( tas nav viens skaitlis, bet intervals). Glikozes limenis asinīs pēc ēšanas paaugstinās pamatā atkarībā no maltītes sastāva, apjoma, laika , bet vēl arī citiem faktoriem.
      Mērot ar glikometru, tukšā dūšā glikoze 3.9-5.5 mmol/l intervalā vērtējama kā normāla, 2 stundu pēc ēšanas glikozes līmenis var paaugstināties dažādi, bet glikozes līmenis līdz 7.8 mmol/l vērtējams kā normāls. Svarīgi visus jautājumus un analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

  24. Sveiki,
    bērnam 3 gadi HbA1c ir 5.91%, glikoze plazmā 4.77.
    Vai jāsāk uztrauktiet par iespējamu 1.tipa cukura diabētu nākotnē? Cukura diabēta pazīmes tādas kā bieža urinēšana vai dzeršana naktī nav fiksētas.
    jautājums satrauc, jo vecākajam bērnam ir 1.tipa cukura diabēts.

    1. Nē, par iespējamu 1. tipa cukura diabētu nākotnē patreiz nav jāuztraucas. 1. tipa cukura diabēts ir autoimūna saslimšana (to neizraisa saldumu ēšana vai neēšana) un to izraisa dažas vīrusu infekcijas. Taču ir arī neliela ģenētiska predispozīcija (gan vēl līdz galam neizpētīta) un ja vienam bērnam ģimenē ir 1. tipa cukura diabēts (vecākiem nav), tā ir tikai aptuveni 5% varbūtība. Vairāk informācijas varat iegūt arī http://www.diabets.lv . Svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

    1. C peptīdu nosaka, ja ir aizdomas par 1. tipa cukura diabētu vai 2. tipa cukura diabētu ar insulīna rezistenci. Veselai personai C peptīds 0.84 ng/ml praktiski nenozīmē neko, visticimāk apliecina normālu aizkuņģa dziedzera B šūnu darbību. Svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

  25. Kur es varu nodot izlietotās insulīna pildspalvas?Man tās no adatām jāatbrīvo?Ja jā,tad,kur tās likt?

    1. Ļoti pareizi, ka domājat par izlietoto insulīna injektoru nodošanu. Izlietotos insulīna injektorus, jāutilizē kā medicīniskos atkritumus. Vairums aptiekās var nodot ne tikai neizlietotās/vecās tabletes, bet arī insulīna injektorus un adatiņas. Injektori no adatiņām jāatbrīvo. Iespējams izlietoto adatiņu savākšanai izmantot kādu nelielu, tukšu, aiztaisāmu plastmasas pudeli, piemēram piena, kur pēc izlietošanas iemet adatiņu. Adatiņas nodod neizberot no pudeles. Taču medicīnas preču veikalos pieejami un var iegādāties dažāda izmēra speciālus, šim nolūkam paredzētus konteinerus, kurus mēs iesakām izmantot. Piemēram šeit: https://medicinaspreces.lv/produkts/slirces-adatas-sistemas/slirces-adatas-sistemas-citi/konteiners-mediciniskiem-atkritumiem/

  26. Labdien,

    Man ir 2. tipa diabēts. Tikko esmu sācis lietot meamorfīnu, kas jādzer pēc brokastīm un pēc vakariņām. Kurā brīdī pareizi lietot medikamentu, ja :
    1. Paēdu brokastis, tad 1-2 stundu laikā izdzeru 2 tases kafijas.
    Vai medikaments jālieto pēc ēdiena vai pēc abām kafijām ?
    2. Vakariņas ir divas daļās : ap 18.30 nopietnākas vakariņas, ap 20.15 neliela uzkoda. Kurā brīdī lietot vakara devu ?

    Pateicos par atbildi !

    1. Attiecībā par medikamentu lietošanu. Ja ir neskaidrības, kā pareizi lietot kādu medikamentu, vienmēr var jautāt aptiekāram un meklēt atbildes klātpievienotā instrukcijā. Par metformīnu, pēc mūsu peredzes, tas labāk lietojams pamatēdienreizes laikā. No rīta – tieši brokastīs, kafija nav ēdiens; Savukārt vakarā – laikā, kad ēdat nopietnākās vakariņas. Svarīgi arī šos jautājumus pārrunāt ar savu ārstu.

  27. Glikoze plazmā 5.58
    Insulīns 14.9
    HOMA/Insulīna
    rezistence/ 3.70 (analīzi uz tukšu dūšu) man 28 gadi.

    Labdien. Varu lūdzu palūgt, ko tas nozīmē. Paldies

    1. Vislabāk skaidrojumu prasīt ārstam, kurš nozīmējis šādus izmeklējumus. Manuprāt, nav īsti jēgpilni vienlaicīgi nozīmēt visus 3 izmeklējumus. Nezinot neko vairāk, varētu nozīmēt – vairāk kustēties un veselīgāku ēdienkarti! Visus analīžu rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstu.

  28. Labdien!
    Es vēlos aiziet uz vizīti pie endokrinologa – vienkārši noskaidrot savu vispārējo veselības stāvokli, vielmaiņas darbību un tamlīdzīgi, lai ja nu kas – laikus pamanītu briestošas problēmas. Pašlaik primārās bažas ir par svara pieaugumu bez redzamām pārmaiņām dzīvesveidā. Attiecīgi mans jautājums – lai vizīte būtu jēgpilna, gribētu jau pirms vizītes nodot asins analīzes. Kas tieši man būtu jānodod, lai endokrinologs varētu veiksmīgi izvērtēt manu veselības stāvokli?

    1. Mazs komentārs pirms atbildes uz jautājumu – tur jau ir tā lieta, ka dzīvesveids (aktivitāte, uzturs) mainoties vecumam IR jāmaina, ja nevēlas svara pieaugumu. Bet atbildot uz jautājumu, manuprāt, endokrinologs nav tas ārsts, pie kura vienkārši noskaidro vispārējo veselības stāvokli. Endokrinologs ir ārsts, kurš specializējas organisma iekšējās sekrēcijas dziedzeru darbības traucējumu diagnostikā un ārstēšanā. Tā kompetencē ir vairogdziedzera slimības, cukura diabēts, virsnieru un hipofīzes slimības, u.c. endokrīnas slimības. Ja vēlaties noskaidrot vispārējo veselības stāvokli, jēgpilni ir vispirms doties pie ģimenes ārsta vai ārsta-internista.

  29. Labdien!
    Ko nozīmē analīzes
    Asinīs 4.8 glikoze
    Urīnā 6.0 ( urīnā šādi 1x dzīvē)
    Ketonvielas norma????
    Ir vai nav CD?

    1. Pēc šādas analīzes par cukura diabēta diagnozi nav jādomā. Nelielu glikozes daudzumu urīnā uzskata par normu. Diemžēl neesat norādījis, kādās mērvienībās glikozes urīnā konstatēta. Svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

  30. Veicu Homa indeksa analīzi, un rādītājs ir 4.5 (norma līdz 2)
    Vai šāds rādītājs liecina par lielu/kritisku insulīna rezistence.
    Kā vispār tiek analizēti Homa indeksa rezultāti

    1. Nē, šāds rādītājs neliecina par lielu vai kritisku insulīna rezistenci. Vispareizāk šos jautājumus noskaidrot un pārrunāt ar ārstu, kas ieteica/nozīmēja veikt šo testu. Jo, domājams, ārstam bija pamats (ko vēlējas noskaidrot vai precizēt, kāpēc) testa nozīmēšanai, kā arī zināma papildus informācija par Jums (vecums, ķermeņa masas indeks, blaklusslimības, citu izmeklējumu rezultāti uc).

    1. Gestācijas diabēts beidzas līdz ar dzemdībām. Līdz ar to teststrēmeles vairs nav nepieciešamas un tās arī netiek kompensētas.

    1. Tās ir normālas glikozes līmeņa svārstības asinīs. Svarigi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

  31. Labdien!
    Glikoze plazmā tukšā dūšā – 5.16.
    Lipāze – 84.6.
    Parathormons – 101.4
    HOMA – 3.10.
    Vai ir nepieciešams uztraukties par diabēta iespējamību?

    1. Nav pietiekošas informācijas, lai pārliecinoši vērtētu diabēta saslimšanas risku. Bet balstoties uz pieejamiem datiem – nē, nav jāuztraucas. Svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

  32. Labdien! Man ir 63 gadi un lēnam Biržos laikam uz diabētu.Šodien izmērīju un asins pili un rezultāts 9,3
    Kas ir jādara,lai samazinātu cukura līmeni?

    1. Jā, Jūsu glikozes līmenis asinīs ir paaugstināts. Jā mērījumu veicāt tukšā dūšā no rīta, būtu jāgriežas arī pie ģimenes ārsta, lai veiktu pārbaudes laboratorijā (diabēta diagnostiskos testus). ‘Pirmais solis diabēta riska mazināšanā ir dzīvesveida izmaiņas – pārskatīt ēšana ieradumus un katru dienu vairāk kustēties. Bieži ģimenes ārsta praksē ir medicīnas māsiņa, kas var dot praktiskus padomus. Var griezties arī pie uztura speciālista vai dietologa. Svarigi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt ar savu ārstu. Lai Jums izdodas!

  33. Esmu uz striktas diētas vairāk kā mēnesi zīdaiņa pārtikas nepanesību dēļ, baroju ar krūti, ēdienkarte stipri ierobeźota un nav daudz atlauto uzkodu. Apēdot ceptus ābolus ar cukuru, glikometrs pēc pusstundas rāda 6.8.
    Glikoze tuksā dūšā zem normas 3.57. Pirms pusgada šis rādītājs bijis 3.69 (tobrīd biju grūtniece, bet bez nekādas diētas). Neviens tam īpašu uzmanibu nepieversa. Asinsaina ir laba, bez izmaiņām.
    Ir bijušas reizes šīs diētas laikā, kad pēc ilgākas neēšanas kaut ko apēdot, paliek nelabi, bet iedzerot silīcijgēlu, paliek labāk. Minu, ka varbūt atvilnis?
    Jautājums, vai pazeminātā glikoze ir nozīmīga, kaut kas jādara?

    1. Glikozes līmenis asiīs vienmēr būs zemāks, ja uzturā maz augu valsts izcelsmes produktu, it īpaši produkti, kas satur saliktos ogļhidrātus (pilngraudu produkti, dārzeņi). No Jūsu rakstītā var domāt, ka “striktā diēta” satur mazāk kcal kā Jūsu situācijā būtu vajadzīgs. Iesaku par savu ēdienkarti tomēr pakonsultēties ar uztura speciālistu vai dietologu. Svarigi visus analīžu rezultātus un savus jautājumus pārrunāt ar savu ārstu.

  34. Labdien!
    Vēlējos pajautāt kāds ir normāls cukura līmenis asinīs 4 mēnešus vecam bērnam.
    Paldies jau iepriekš!

    1. Jaundzimušam sākot no 3 dienas, jebkura vecuma bērnam un pieaugušiem – visiem ir vienādas glikozes līmeņa normas un tukšā dūšā tās ir 3.9 – 5.5 mmol/. Tukšā dūša – vismaz 8-12 stundas pēc pēdējās maltītes/uzkodas. Svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

  35. Labdien!

    Mani asins analīžu rezultāti (E. Gulbja laboratorija):
    Glikoze plazmā 5.16
    Glikētais hemoglobīns (HbA1c) 5.50
    Hb A1c (IFCC vienībās) 36.6
    Alfa amilāze 43
    Insulīns 9.9
    HOMA 2.27
    C peptīds 2.21
    Lipāze 32
    Glikozes tolerances tests netika veikts. Visi rādītāji normas robežās izņemot HOMA, kas ir mazliet paaugstināts, vai ir pamats uztraukties, ka tas varētu būt diabēts vai prediabēts?
    Man ir 25 gadi, ir liekais svars un dzīvesveids ir diezgan ”neveselīgs”. No iepriekšējā vakara līdz analīžu ņemšanas brīdim no rīta nebiju neko ēdusi un dzērusi (izņemot ūdeni) 12 stundas.
    Tika veiktas arī hormonu analīzes un no tām virs normas ir testosterons 0.51 (luteālā fāze), kā arī rādītāji AKTH 76.1 un zema blīvuma holesterīns 3.12 ir paaugstināti.
    Esmu pierakstījusies pie endokrinologa, bet līdz tam vēl mazliet jāuzgaida.

    Paldies!
    Rebeka

    1. 25. gadu vecumā apzināties, ka ir jau liekais svars un diezgan “neveselīgs “dzīves veids , taču neko nedarīt, lai mainītu savus neveselīgos ieradumus, nav pareiza izvēle. Nē, diabēts un/vai prediabēts patreiz gan vēl nav.
      Endokrinologs šeit nepalīdzēs. Uztura speciālists, fizioterapeits vai sporta treneris gan.
      Attiecībā uz hormonu analīzēm – AKTH ieteiktu pirms došanās pie endokrinologa noteikt atkārtoti, lai izslēgtu kļūdainu rezultātu.
      Svarīgi visus analīžu rezultātus un jautājumus pārrunāt ar savu ārstu.

  36. Esmu grūtniece 25. nedēļā. Biju uz glikozes slodzes testu un rezultāti sekojoši:
    Glikoze plazmā tukšā dūšā 5.08 mmol/L
    Glikoze plazmā pēc 60min 7.09 mmol/L
    Glikoze plazmā pēc 120min 6.38 mmol/L

    Rīta rādītājs šķiet paaugsts, ginekologs pagaidām neko nesaka. Vai ir pamats domāt, ka varētu attīstīties gestācijas diabēts?

    Paldies!
    Laura

    1. Nav pietiekošas informācijas (vecums, svars pirms grūtniecības, diabēts 1. pakāpes radiniekiem, nelabvēlīgs iznākums kādā no iepriekšējām grūtniecībām (ja ir), liels ķermeņa svara pieaugums iepriekšējā grūtniecībās, jaundzimušo ķermeņa svars >4,1 kg iepriekšējās grūtniecībās (ja attiecināms) uc) , lai vērtētu gestācijas diabēta attīstības risku.
      Jums ieteiktu atkārtoti vairākas noteikt glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā, t.i. ne mazāk kā 8-12 stundas pēc pēdējās maltītes ar 7-10 dienu intervalu. Rezultātus apspriest ar ginekologu, ģimenes ārstu vai speciālistu.

  37. Esmu grūtniece 26.nedēļā. Biju uz glikozes slodzes testu un rezultāti sekojoši :
    Glikoze plazmā tukšā dūšā 4.11 mmol/L
    Glikoze plazmā pēc 60min 6.44 mmol/L
    Glikoze plazmā pēc 120min 2.15 mmol/L
    Testa rezultātā ar sarkanu dubultā pasvītrots glikoze plazmā pēc 120min rezultāts, un norādīts ar 2 bultiņām uz leju (tātad pazemināts). Vai tas nozīmē, ka man ir grūtnieču diabēts?

    1. Nē, tas nenozīmē, ka Jums ir grūtnieču diabēts. Tomēr svarīgi visus savus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

    1. Dr. S. Broka valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus pēc iepriekšēja pieraksta sniedz cetutdienās līdz plkst 19. Tas nozīmē, ka pēdējai/vēlākais iepējamais pieraksta laiks ir plkst 18:30.

  38. Labdien.Manam dēlam šodien veicām asins analīzes.Uzrādīja insulīnu 192,arī c peptīds ir paaugstināts.Vai tas ir bīstami un kā mums rīkoties tālāk,ja ģimenes ārsts saka,ka viss normāli.

    1. Diemžēl viennozīmīgi atbildēt uz jautājumu tikai pēc analīžu rezultātiem nav iespējams. Bīstami tas nav. Bet analīžu rezultāti jāvērtē kopā ar citiem datiem – vecumu, svaru, kāpēc veikti šādi testi uc. Tad iespējams precizāks vētējums un ieteikumi. Visus analīžu rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstu.

  39. Labdien!
    19.09. 2022. veicot analīzes tukšā dūšā no rīta
    glikoze plazmā uzrādīja 7,28 , kamēr iepriekšējā reizē 06.06.2022. tā bija 6,08.
    Pēc ĢĀ. nosūtījuma veicu analīzes 10.11.2022.
    Glikoze plazmā tukšā dūšā – 6,67 .
    Glikoze plazmā pēc 120 min. – 11,69
    Kas man tagad būtu jādara?
    Vizīte pie Ģ.Ā. pieteikta.

    1. Pēc izmeklējumu rezultāti apstiprina cukura diabēta diagnozi, var domāt sākuma stadījā. Pirmie soļi pēc diagnozes noteikšanas ir pārskatīt savus ikdienas ēšanas un aktivitātes ieradumus – ēst veselīgāk un sev piemērotāk un aktivizēt dzīves veidu. Ja vizīte pie ģimenes ārsta jau pieteikta, varat lūgt nosūtījumu uz Diabēta apmācības kabinetu (valsts apmaksā diabēta apmācību), kur diabēta aprūpes māsa vairākās nodarbībās izskaidros visu, kas nepieciešams zināt par diabētu, veselīgu uzturu un piemērotu fizisko aktivitāti. Visus analīžu rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstu.

  40. Labdien!
    Lugums palidzet ar informaciju.
    Kur var iegadaties ierices Freestyle libre vai Dexcom nepārtraukta glikozes līmeņa uzraudzībai?
    Vai ir paredzeta  valsts kompensacija par iericem?
    Vai no Diabeta centra ir iespeja sanemt ierices bezmaksas izmeginajumam vai pat regularai lietosanai?
    Paldies jau ieprieks par atbildi!

    ​​​​​​​Ar cienu, Sandra

    1. Ierīces nepārtrauktai glikozes līmeņa uzraudzībai Dexcom ONE ir pieejamas Latvijā. Patreiz tās var iegādāties vietnē http://www.dexcom.com , kur izveidota Latvijas sadaļa.
      Šogad valsts ierīču kompensāciju pieaugušām personām ar cukura diabētu nav paredzējusi. Tās tiek nodrošiātas bērniem un jauniešiem līdz 18. gadiem.
      Vajadzīga pašu ieinteresēto personu aktivitāte un sabiedrības atbalsts, lai panāktušo ierīču kompensāciju pieaugušām personām nākotnē.
      Jā, Diabeta centrā ir iespējams sanemt ierici 10 dienu bezmaksas izmēginajumam.

  41. Ko nozīmē tas, ka pirms slodzes testa tukšā dūšā cukurs ir 6.9, bet 2h pēc slodzes testa tas ir 6.53?
    Kā tas nākas, ka tukšā dūšā rādītāji or lielāki?

    1. Glikozes slodzes testa jeb ogļhidrātu tolerances testa mērķis ir diagnosticēt iespējamus glikozes vielu maiņas traucējumus kā, piemēram, diagnosticēt cukura diabētu, un vērtē rezultātu pēc 2 stundām. Tukšās dūšas rādītāji var būt lielāki dažādu iemeslu dēļ, piemēram, starp pēdējo maltīti (vai pat nelielu uzkodu) iepriekšējā vakarā un testa veikšanas laiku nav ievērots vajadzīgais laika intervals. Ja vēlaties precīzāku skaidrojumu, Jums jāpierakstās uz konsultāciju. Visus analižu rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstu.

  42. Labdien, esmu 28.grūtniecības nedēļa. Veicot Glikozes slodzes testu konstatēti sekojošie rādītāji :

    Glikoze tukša dūšā 4,34

    pēc 1 st. – 10,5

    pēc 2 st. – 7,92

    Vai ir pamats uztraukumam ?

    1. Pamats satraukumam nav. Tomēr jāatzīmē, ka glikozes rādītājs pēc 1 stundas nedaudz pārsniedz gestācijas diabēta diagnostikas kritērijus (norma šim mērījumam līdz 10 mmol/l). Precizākām rekomendācijām rezultāts būtu jāvērtē kopā ar citiem objektīviem rādītājiem kā svaru, tā pieaugumu grūtniecības laikā, augļa US datiem uc. Tāpēc svarīgi šo jautājumu pārrunāt ar savu ārstu vai pierakstīties uz konsultāciju pie mums.

  43. Kur var nodot strēmeles pārbaudei?Accu-chek aparātā šodien iztērēju 7,un tā arī pie rezultāta netiku.Tādas,kas rāda brāķi gadās bieži.Arī Viva-chek aparātā.Tas ir arī naudas jautājums-katra strēmele.

    1. Visos gadījumos, kad radušās problēmas ar glikometru vai teststrēmelēm, jāgriežas pie ražotājfirmu pārstāvniecības. Saņemot jaunu glikometru, saņemat arī lietotāja instrukciju, kurā parasti norādīts bezmaksas tālruņa numuriņs, kur šādos gadījumos griezties. Informatīvos tālruņa numuriņus varat atrast arī internetā. Accu Check klientu informatīvais tālrunis ir 80008886

  44. Labdien! Ja man ir šādi analīžu rezultāti, vai man jau ir prediabēts? Hb A1c = 5,72
    Hb A1c (IFCC) = 39,0
    Glikoze plazmā tukšā dūšā = 6,15
    Glikozes slodzes tests pēc 2 st. = 10,22

    1. Jā, glikozes slodzes testa rezultāti liecina par ogļhidrātu tolerances traucējumiem, un to var saukt arī par prediabētu. Svarigi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  45. Labdien!
    Esmu grūtniece 24. nedēļā un veicu glikozes slodzes testu.
    Saņēmu sekojošus analīžu rezultātus:
    Pirmais rezultāts tukšā dūšā: 4.14
    Otrais rezultāts pēc 60 min: 6.07
    Trešais rezultāts pēc 120 min.: 2.82
    Pie trešā rezultāta parādās divas bultiņas uz leju un cik saprotu tas ir ļoti zems rādītājs. Vai varat, lūdzu, paskaidrot ko tas nozīmē?
    Paldies!

    1. Grūtniecības laikā glikozes slodzes testu veic ar mērķi diagnosticēt gestācijas cukura diabētu . Jūsu glikozes slodzes testa rezultāti liecina, ka gestācijas diabēta Jums nav. Rezultāts (pazemināts glikozes līmenis) 120 min pēc slodzes testa rāda, ka aizkuņģa dziedzera beta šūnas, kas atbildīgas par insulīna izdalīšanu un ražošanu, pārāk aktīvi reaģējušas uz izdzero glikozi. Tā tas var būt, t.sk. grūtniecības laikā. Šos analīžu rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ātstējošo ārstu.

  46. Sveiki. Ja man cukurs vakaros ir līdz 6, vai ir nepieciešams garais insulīns uz nakti ? No rītiem ir vis lielākais parasti. Neizlaižot garo insulīnu. Un vai ir arī reizes , kad es varu nešpriceties un kādi tam ir izņēmumi ,kad var to nedarīt ?

    1. Jūsu jautājums ir pārāk nekonkrēts, lai uz to sniegtu izsmeļošu atbildi. Nav zināms, piemēram, kāds Jums diabēta tips – 1. vai 2., kādi medikamenti bez garā insulīna uz nakti vēl tiek lietoti? Pareizāk jums interesējošos jautājumus pārrunāt ar endokrinologu klātienē. Aicinam pierakstīties uz konsultāciju Diabēta centrā, zvanot uz 29566771 (darba dienās pēc plkst. 11.00).

      Bet ar pieejamo informāciju un ņemot vērā diabēta ārstēšanas praksi, varu teikt – cukurs vakaros ir līdz 6 mmol/l, nav iemesls, lai vakarā neievadītu garo insulīnu. Garā insulīna uzdevums ir uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs naktī un pirms brokastīm. Tā ievadīšana un deva NAV atkarīga no glikozes līmeņa asinīs vakaros pirms gulētiešanas, bet gan devai (vienībām) jābūt tādai, lai glikozes līmenis pirms brokastīm būtu 6-7 mmol/l intervalā ( vai vismaz zem 8 mmol/l). Savukārt, ja vakarā pirms gulētiešanas un/vai garā insulīna ievadīšanas glikozes līmenis asinīs ir 6 vai zemāk, ir jāapēd neliels auglis, 1-2 cepumi vai 100-200 g netrekna jogurta (stundas laikā paaugstinās glikozes līmeni līdz 7 – 8 mmol/l). Ja katru vakaru pirms gulētiešanas un/vai garā insulīna ievadīšanas glikozes līmenis asinīs ir 6 vai zemāk, jāpārskata diabēta ārstēšanā izmantojamo medikamentu devas pirms vakariņām vai no rīta lietojamo. Kā jau minēju, vislabāk to pārrunāt ar endokrinologu.

      Ļoti svarigi pirms savas insulīna vai citu medikamentu devas mainīšanas savu situāciju pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu vai endokrinologu.

  47. Sveicināti. Man nav uzstādīta diagnoze cukura diabēts. Regulāri pārbaudu savu veselību un līdz šim viss bija normāli. Vakar viesībās apēdu gabaliņu tortes un biju pārsteigta, jo cukura līmenis bija 16,3. Tāds rezultāts pirmo reizi mūžā ! Pēc pāris stundām mērīju atkārtoti, tad bija 6,5. Ko man darīt? Vai nepieciešams apmeklēt ārstu un veikt cuk.līmeņa kontroli regulāri?
    Man ir 58 gadi , ir 10 kg liekais svars, es samērā daudz lietoju ogļhidrātus. Izdzeru gandrīz 2 litrus dienā( kafiju, ūdeni, tēju). Jūtos labi , esmu fiziski aktīva.

    1. Jums vajadzētu griezties pie sava ģimenes ārsta, lai pārrunātu savus rezultātus un ar lūgumu nozīmēt diabēta diagnostisko testu – ogļhidrātu tolernces testu ar 75 g glikozi laboratorijā (OGTT). Tas parādīs vai Jums ir sācies cukura diabēts vai prediabēts, vai normāla ogļhidrātu vielu maiņa. Tostarp arī personām bez diabēta pēc lielāka apjoma vienkāršo ogļhidrātu (piem., cukuru, balto miltu produktu) apēšanas īslaicīgi glikozes līmenis asinīs var paaugstināties. Tas nenozīmē, ka viesībās nevajag ēst kūkas, bet tikai, ka jāizvēlas mazāks tortes gbaliņš

  48. Sveiki!
    Esmu grūtniece un veicu glikozes slodzes testu. Rezultāts pèc 2h bija 1,85. Ko tas varētu nozīmēt?

    1. Parasti glikozes slodzes testu grūtniecības laikā veic, lai noskaidrotu, vai nesākas/nav sācies grūtniecības diabēts. Testa rezultāts rāda, ka grūtniecības diabēts jums nav un, pieturoties pie veselīga uztura principiem grūtniecības laikā, arī nebūs. Tomēr svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu, kas pārzina jūsu veselības vēsturi.

  49. Labdien
    Man ir grutniecibas diabets.Vienmer no ritiem tuksa dusa tas ir augsts neka vajadzetu but un ta tas ir katru ritu,pareja laika ir normals.Veicu testu 4 reizes diena.Del ta,ka man no ritiem ir paaugstinats dakteris teica ,ka bus jalieto insulina injekcijas.Man ir jautajums ,ja es saksu lietot injekcijas vai tas neiespaidos manu organismu un vai pec grutniecibas turpmak nebus jalieto insulina injekcijas visu atlikuso dzivi?

    1. Daļai sieviešu ar grūtniecības diabētu ir paaugstināts glikozes līmenis asinīs tukšā dūšā no rītiem. Viena no iespējām normalizēt glikozes līmeni asinīs no rīta ir veikt pagarinātas darbības insulīna injekciju vakarā. Pirms jebkādas rīcības, svarīgi konsultēties ar savu ārstējošo ārstu. Pareizi veikta un piemērotas devas insulīna injekcija organismu negatīvi neiespaido. Pēc grūtniecības (pēc dzemdībām) grūtniecības diabēts vairs nebūs un nebūs vajadzības veikt insulīna injekcijas. To arī jāpārrunā ar savu ārstējošo ārstu, kas pārzina jūsu vēsturi. Šādu jautājumu gadījumos, vislabāk tomēr pierakstīties uz vizīti pie endokrinologa ar ģimenes ārsta vai ginekologa nosūtījumu. Tas dos iespēju pārrunāt kā neskaidros jautājumus, tā iespējamos risinājumus.

    1. Nezinot glikozes testa veikšanas laiku – tukšā dūšā no rīta vai dienas laikā, nav iespējams precizi atbildēt uz jautājumu. Glikozes asinīs dienas laikā (no īta, pirms ēšanas un pēc ēšanas) veselai personai var svārstīties 3.9 mmol/l līdz 7.9 mmol/l intervalā. Bet tukšā dūša no rīta (vismaz 12 stundas neēdušam) glikozes līmenim asinīs gan vajazētu būt līdz 5.5 mmol/l. Visus analīžu rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  50. Labdien!Vēlējos painteresēties vai tiem cilvēkiem kam ir cukura slimība, vai arī viņa bērniem var būt tā slimība?

    1. Ar 1. tipa cukura diabētu saslimst, parasti bērni un gados jauni cilvēki. Tā ir autoimūna slimība, kuras rezultātā iet bojā insulīnu ražojošās šūnas aizkuņģa dziedzeri. 1.tipa cukura diabēts nav ģenētiska slimība un neiedzimst bērniem. Varbūtība, ka arī bērns saslims ar 1. tipa diabētu ir ļoti neliela. Vaiāk varat uzzināt – https://www.diabets.lv/lv/aktualitates/diabets-pamati/diabets-un-genetika-statistika-kas-jums-jazina/ Savukārt 2. tipa cukura diabēta attīstībā iedzimtībai ir nozīme, tomēr tā biežāk attīstās cilvēkiem ar lieku svaru, mazkustīgu dzīves veidu, paaugstinātu tauku (holesterīna un triglicerīdu) līmeni asinīs, paaugstinātu asinsspiedienu un smēķētājiem.

  51. Labdien! Izmeriju 2 dienas cukuru ar glikomstru. Vienu dienu 3 stundas pēc kafijas ar 2.5 karotēm cumura, bija 6.2. Nākamaja dienā 8:00 no rīta tukšā dūšā ( 22:00 tikai apedu saldējumu )bija 6.3. Varu uzskatīt, ka man jau ir prediabēts un var attīstīties diabēts?. Tiesa gan tīru ūdeni praktiski nedzeru. Bet vīrs ari maz dzer un ed ar mani saldējumu, bet viņam viss normā.

    1. Tikai pēc 2 glikozes mērījumiem ar glikometru, konstatēt ir vai nav prediabēts, nevar. Prediabēta diagnostikai veic noteiktus (citus) testus laboratorijā, visbiežāk ogļhidrātu tolerances testu OGTT ar 75 g glikozi. Starp citu, 3 stundas pēcmaltītes (Jūsu gadījumā kafijas a 3 karotēm cukura, kādām karotēm?) nav informatīvs, ja vēlamies precizēt glikozes max kāpumu pēc maltītes. Pēc melnas kafijas ar cukuru dzeršanas mērījums būtu veicams apm pēc 30 – 45 min. Svarīgi visus savus jautājumus un analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  52. Grūtniecībā slimoju ar gestācijas diabētu. Vai pēc dzmedībam šat tad drīkstu apēst ko saldu, ja mazuli baroju ar krūti? Vai mani glikozes rādītāji kaut kā ietekmē krūts pienu? Pašreiz (grūtniecības laikā) cukurs tukšā dūšā svārstās starp 4.9-5.5(neēdod cukuru saturošus produktus, augļus, sulas u.c, mēģinot ierobežot ogļhidrātu daudzumu).

    1. Gestācijas diabēts ir diabēta forma, kuru konstatē grūtniecības laikā. Parasti pēc dzemdībām traucējumi pāriet, ja vien grūtniecības laikā nav sācies 2.tipa vai 1. tipa diabēts. Tāpēc 6-8 nedēļas pēc dzemdībām iesaka laboratorijā veikt atkārtotu ogļhidrātu tolerances testu (OGTT) ar 75 g glikozes. Nosūtījumu testa veikšanai izsniedz ģimenes ārsts. Tas parādīs, vai glikozes (cukura) vielu maiņas traucējumi ir likvidējušies. Ja testa rezultāti neiekļaujas normas intervālā, jādodas uz konsultāciju pie endokrinologa.
      Pēc dzemdībām iesaka ievērot veselīga uztura principus, var atļauties augļus, arī saldumus nelielos daudzumos. Vien jāseko savam svaram. Lieks svars veicinās saslimšanu ar 2. tipa diabētu. Svarīgi visus savus jautājumus un analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  53. Labdien! Grūtniecības laikā bija gestācijas diabēts, ko veiksmīgi kontrolēju ar diētu. Pēc dzemdībām nodevu asins analīzes un rezultāts ir sekojošs: HbA1c 4.7 , glikoze plazmā 4.9, C peptīds 0.61 (norma 0.81-3.85 ng/mL). Vai zems C peptīda līmenis liecina par 1. līmeņa CD ? Vai ir pamats uzraukumam? Vai ir steidzīgi jāapmeklē endokrinologs?
    Paldies

    1. Jūsu pēc dzemdībām nodotās analīzes ir normas intervālā. Par zemo C peptīda līmeni asinīs nav jāuztraucas un endokrinologs nav jāapmeklē. Ja grūtniecības laikā ticis konstatēts gestācijas diabēts, apmēram 8-12 nedēlām pēc dzemdībām iesaka atkārtot ogļhidrātu tolerances testu ar 75 g glikozes. Tieši šis tests parāda vai glikozes vielu maiņas traucējumi , kas tika konstatēti grūtniecības laikā, ir saglabājušies. Tomēr svarīgi visus analīžu rezultātus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu, kas pārzina jūsu veselības vēsturi.

  54. Labdien, slimoju ar 2.diabetu kopš 2011.gada. Lietoju medikamentus.Pusgadu cīnos ar osteartrozu rokām, var teikt dzīvoju stresā. Lietoju pretsapju medikamentus, taisīju sistēmas ar steroidiem, taisīju potes ar deksametazonu īslaicīgi (ārstēju muguru ), asinsspiedienu uzturēju normā. Svaru arī. Aktīva, daudz kustos. Man palielinājies vidējais cukurs līdz 7.5. Tagad dzeru gliklada 60 mg un 2 tabletes metfogamma. Vai obligāti pāriet uz insulina potiem? Vai tomēr ir vēl iespēja turpināt tablešu terapiju?

    1. Pēc Jūsu sniegtās informācijas par diabēta ārstēšanu, blakus slimībām un vidējo cukuru, nerodas iespaids, ka diabēta ārstēšana būtu noteikti turpināma ar insulīna injekcijām. Patreiz bez Jūsu lietotām tabletēm ir vēl vairāki medikamenti (citas diabēta zāļu grupas), ar kurām var papildināt diabēta ārstēšanu gadījumos, kad vidējais cukurs pārsniedz 7-7.5%. Iesaku pierakstīties uz konsultāciju pie endokrinologa ( nav vajadzīgs ģimenes ārsta nosūtījums) un ierasties uz to ar diabēta dienasgrāmatu un pēdējām analīzēm. Pirms jebkādas rīcības, svarīgi konsultēties ar savu ārstējošo ārstu.

  55. Labdien!

    Esmu 29.grūtniecības nedēļā. Pēc veiktā glikozes slodzes testa tiku nosūtīta pie endokrinologa, jo bija paaugstināts pirmais rādījums (5.16). Tagad mēru cukuru 4x dienā. Šīs nedēļas laikā ievēroju, ka rādījumi pēc 2h ir augstāki nekā pēc 1h… Piem., šodien pēc brokastīm rādījums 6.9 (bet pēc endokrinologa noteiktā augšējā robeža ir 6.7) un tā nav pirmā reize…kamēr gaidīju šīs 2h darbojos pa māju, neko nenašķojos… vai būtu pamats satraukties par gestācijas diabētu? Domāju nākamnedēļ kādu dienu veikt mērījumus gan pēc 1h, gan pēc 2h, lai redzētu kas notiek ar cukuru. Nenoliegšu, šodien brokastīs pēc omletes apēšanas panašķojos ar bulciņu, jo domāju, ka pēc 2h cukurs būs pārstrādàjies…

    Ceru uz kādu viedokli. Paldies!

    1. Jā, izskatās, ka Jums ir risks gestācijas diabēta attīstībai vai arī tas jau ir. Grūtniecības laikā cukura vielu maiņas traucējumi visbiežāk sākas ap 24 grūtniecības nedēļu un progresē (pastiprinās) līdz apmēram 36 grūtniecības nedēļai. Tāpēc ir svarīgi kontrolēt glikozes līmeni asinīs, ievērot diētu un un plānot savas maltītes. Papildus svarīgu informāciju par gestācijas diabētu var iegūt veicot HbA1c testu. Svarīgi visus jautājumus un rezultātus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  56. Labdien!
    Vēlējos uzzināt vai ketonvielu noteikšanas strēmeles cukura diabēta pacientiem ir valsts apmaksātas?

    1. Nē, teststrēmeles ketonvielu noteikšanai nav iekļautas valsts apmaksāto ierīču sarakstā, tās jāiegādājas par saviem līdzekļiem.

  57. Labdien! Sakiet lūdzu, vai insulīna adatas izraksta ārsts( recepte), vai arī jāperk par pilnu samaksu pašam? Insulīns iet pēc sarkanās receptes(100% kompensēts) . Paldies

    1. Insulīna injektoru adatas nav iekļautas valsts kompensējamo medikamentu un ierīču sarakstā. Tās katram jāpērk pašam nepieciešamā daudzumā par pilnu samaksu, izvēloties sev vēlamo adatas izmēru. Aptiekās parasti insulīna injektoru adatas var iegādāties arī nelielos daudzumos, piem., 10, 20 uc gab. vai arī pirkt veselu iepakojumu (100 gab.). Bez tam, saņemot insulīna preparātus, kopā ar katru kastīti papildus saņemat arī 5 insulīna injektoru adatiņas, kas ir insulīnražotājfirmu dāvinājums. Taču personām ar veselības apdrošināšanas polisēm iespējams no apdrošinātāja saņemt insulīna injektoru adatiņu iegādes izdevumu atmaksu, ja šādi izdevumi paredzēti polises programmā. Tas noskaidrojams pie apdrošinātāja. Šādos gadījumos gan nepieciešama parastā recepte, kuras kopiju kopā ar čeku iesniedz apdrošinātājam.

  58. Labdien!
    Grūtniecības laikā bija gestācijas diabēts, pārbaudīju cukuru gan 1h, gan 2h pēc ēšanas.
    Pagājuši 2 mēneši kopš dzemdībām.Interesē kāpēc pacientiem bez grūtniecības, slodzes testā nepārbauda cukura līmeni pēc 1h? Vai tas nav būtisks? Jo šobrīd reizi pa reizei pārbaudot ar glikometru, pēc 1h ir augstāks par 7,8mmol, bet pēc 2h normā.
    Paldies!

    1. Grūtnieču cukura diabētu apstiprina, veicot cukura slodzes testu ar 75 g glikozes, nosakot glikozes līmeni asinīs pēc 1 stundas un pēc 2 stundām pēc glikozes šķīduma izdzeršanas. Tests liecina par grūtnieču cukura diabētu, ja vismaz viens no glikozes līmeņa rādītājiem asinīs ir lielāks par noteiktiem kritērijiem. Latvijā pieaugušām personām glikozes slodzes testu veic atbilstoši Pasaules veselības organizācijas rekomendācijām, kas tostarp nosaka noteikt glikēmiju 2 stundas pēc 75 g glikozes šķīduma izdzeršanas, jo precizāk parāda ogļhidrātu tolerances traucējumu vai diabēta diagnozi. Ir valstis, kur šādu testu veicot glikozes līmeni nosaka kā 1 stundu, tā 2 stundas pēc glikozes šķīduma izdzeršanas. Jāņem vērā, ka 1 stundu pēc 75 g glikozes šķīduma izdzeršanas, pieļaujams, ka glikozes līmenis asinīs ir līdz apm 9 mmol/l. Svarīgi savu jautājumu pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu, kas var nozīmēt papildu analīzes, ja nepieciešams.

  59. Sveiki!
    Gribu saprast vai tā ir taisnība – pavisam veselam cilvēkam cukura līmenis asinīs pēc ēdienreizes nepacelsies necik vai pacelsies ļoti minimāli, savukārt, cilvēkam, kuram cukura līmenis pieaug ievērojamāk, ir jau nelielas insulīna izstrādes problēmas?

    1. Veselam cilvēkam glikozes (cukura) līmeņa svārstības diennakts laikā var būt 3.3 – 7.8 mmol/l intervalā. Tukšā dūšā glikozes līmenis < 6.1 mmol/ un 2 stundas pēc ēšanas < 7.8 mmol/l ir normāli glikozes līmeņa rādītāji. Tas nozīmē, ka pēc ēdienreizes glikozes līmenis var paaugstināties līdz 7.8 mmol/l un par to nav jāuztraucas. Glikozes līmeņa paaugstināšanās pēc maltītes atkarīga no uztura sastāva, apjoma, iepriekšējās fiziskās slodzes laika un intensitātes, bet ne tikai. Ja glikozes limenis tukšā dūšā ir > 6.1 mmol/l un/vai pēc maltītes paaugstinās vairāk kā 7.8 mmol/l, laboratorijā veicams ogļhidrātu tolerances tests (OGTT) ar 75 g glikozes, traucējumu novērtēšanai. Savus cukura mērījumu rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  60. Labdien, Jautājums, bija mediciniska komisija, un glikoze no vēnas uzrādija 6,5 mmol/L, pēctam uztaisīja hba1c 5,1 % uzrādija, un tā jau ik pēc 2 gadiem kā komisija, uzreiz uzlec cukurs, ko darīt? Nopirku glikometru, tukšā dūšā rāda 5,1,5,2 mmol/L, stundu pēc ēšanas 5.6 mmol/L. Paldies

    1. Dažādās stresa situācijās glikozes līmenis asinīs mēdz paaugstināties. Jums, acīmredzot, komisija un asins parauga ņemšana ir neliela stresa situācija. Ņemot asins paraugu no vēnas, glikozi nosaka plazmā, tad normāls glikozes līmenis ir , ja tā < 6.1 mmol/l. Nosakot glikozi asins pilienā no pirksta ar glikometru, tā tiek noteikta kapilārās asinīs. Kapilārās asinīs glikozes norma ir līdz 5.5 mmol/l. Visus rezultātus svarīgi pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  61. Labdien!

    Grūtniecības laikā golkozes rādījumi bija tuvu robežai, profilaktiski pārbaudīju un kontrolēju cukura līmeni ar glilometru – gan grūtniecības laikā, gan tagad.
    Mani samulsina fakts, ka salīdzinot rādītājus pēc 1h un pēc 2h, cukura daudzums pēc 2h ir augstāks kā pēc 1h. Kāpēc tā notiek?
    Cukura līmenis tukšā dūšā šobrīd 5.3mmol, vai tas ir ok?

    1. Par glikozes (cukura) līmeni asinīs tukšā dūšā 5.3 mmol/l nav jāuztraucas. Tas ir normas robežās. Pēc ēšanas glikozes līmenis asinīs paaugstinās 2 stundu laikā, jo apmēram 1-2 stundu laikā, atkarībā no maltītes satura, visa barība tiek sagremota/sašķelta. Jauktas maltītes (tie ēstas olbaltumvielas, ogļhidrāti un taukvielas) gadījumā pēc 2 stundām visas barības vielas ir sašķeltas un uzsūcas asinīs. Pēc 2 stundām uzsūkšanās tātad ir visintensīvākā, tāpēc arī glikozes līmenis parasti visaugstākais ir tieši 2 stundas pēc ēšanas. Tomēr svarīgi visus jautājumus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  62. Labdien! Kādām pamata analīzēm vajadzētu būt līdzi uz pirmo vizīti pie endokrinologa, lai vizīte būtu produktīvāka? Man ir cukura diabēts.
    Paldies!

    1. Uz pirmo vizīti pie endokrinologa vēlams ņemt līdzi ģimenes ārsta nosūtījumu, kurā norādīti visi medikamenti, kurus lietojat un to devas, ja ir – jaunākie izraksti par ārstēšanos slimnīcā un pēdējo 3 mēnešu analīzes – minimāli HbA1c skaitlis, bet arī hemoglobīns, kreatinīns, lipīdi (holesterīns, zema blīvuma lipīds holesterīns, triglicerīdi), oftalmologa vai citu speciālistu slēdzieni. Protams, jāņem līdzi arī diabēta dienasgrāmata.

  63. Labdien. Esmu grūtniece.
    Mani rādītāji tukša dūša- 4.52
    Pēc 60minutem – 9.82
    Un pēc vēl 60minutem – 8.51
    Vai būtu jāsatraucas? Pēdējo rādītāju gulbju labaratorija ir pasvitrojusi,ka ir paaugstināts pa 0.01 ,bet citur uzrāda,ka norma ir līdz 11

    1. Grūtniecības laikā veic glikozes tolerances testu ar 75 g glikozes (OGTT) , lai atklātu gestācijas cukura diabētu (diabēts grūtniecības laikā) . Grūtniecības laikā testu izvērtē pēc stingrākiem kritērijiem. Par gestācijas cukura diabētu liecina, ja vismaz viens no sekojošiem rādījumiem ir augstāks : tukšā dūšā >5,1 mmol/L; 1 stundu pēc 75 g OGTT ≥10,0 mmol/L vai 2 stundu pēc 75 g OGTT ≥8,5 mmol/L.
      Nezinot grūtniecības laiku, jūsu anamnēzi un ģimenes anamnēzi, precīzus ieteikumus nevar sniegt. Bet jāuztraucas gan Jums nebūtu. Svarīgi pārrunāt visus rezultātus ar savu ārstējošo ārstu. Iespējams, pēc kāda laika veicams atkārtots tests vai nepieciešami papildus izmeklējumi.

    2. Labdien. Veicu no rīta glikozes testu.
      Tukšā dūšā – 5,17
      Pēc 2h – 9,19
      Vai šajā gadījumā ir pamats uztraukumam?

    3. Satraukumam nav pamata. Taču glikozes līmenis 2 stundas pēc maltītes ir ārpus normas intervala. Iesaku griezties pie ģimenes ārsta un veikt glikozes slodzes testu. Svarīgi visus rezultātus pārrunāt ar savu ārstu.

    1. Izlietotās insulīna injektoru adatas jāuzglabā vai nu speciālos konteineros asiem priekšmetiem, kurus iespējams iegādāties vai nu aptiekās vai interneta vietnēs. Tie ir pieejami dažāda izmēra un varat izvēlēties sev piemērotu. Cena atkarīga no konteinera izmēra. Kad konteiners pilns, tas nododams bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos, kas ir izvietoti visā Latvijas teritorijā. Daudzi no šiem punktiem ir izvietoti aptiekā, kur var nodot arī nederīgus medikamentus un arī izlietotās insulīna pilnšļirces. Informācija par aptiekām, kas nodrošina bīstamo atkritumu pieņemšanu ir atrodama interneta mājaslapā http://www.atkritumi.lv sadaļā “Šķirošana” un tālāk “Sadzīvē radušies medicīniskie atkritumi”. Taču varat interesēties klātienē arī sev tuvākajā aptiekā par to, vai tur var nodot arī konteinerus ar asiem priekšmetiem.
      Aptieku sarakstu, kurās izvietoti bīstamo atkritumu pieņemšanas punkts atradīsi arī http://www.diabets.lv sadaļā žurnāla “Saule” 2019. gada pirmajā izdevumā Nr 68. Ar jautājumiem par insulīna pildspalvu un arī medikamentu nodošanu iesakām vērsties savā aptiekā pie aptiekāra.

  64. Par ko liecina strauja glikozes pazemināšanās un vai covid 19 var ietekmēt glikozes līmeni? Varbūt pie glikozes vainīgi ir medikamenti(remdesivir). Kad biju slimnīcā ar covid glikoze bija 8.88,mēnesi pēc slimnīcas 7.9 un pēc diviem mēnešiem 6.1

    1. Jebkura saslimšanas, t.sk. kādas infekcijas pievienošanās ir stress organismam. Stresa situācijās organisms reaģē ar stresa hormonu paaugstināšanos, kas, cita starpā, paaugstina arī glikozes līmeni asinīs. Neesat minējis, vai analīzes ņemtas no rīta patiesi tukšā dūšā vai dienas laikā, ar glikometru vai notekti laboratorijā, tāpēc nevaru izvērtēt vai rādījumi uzskatāmi par paaugstinātiem. Bez tam, glikozes līmeņa svārstības dienas laikā 4 – 7.9 mmol/l robežās uzskatāmas par normu. Svarīgi visus jautājumus pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu.

  65. Labdien,
    25. nedēļā ,veicot glikozes slodzes testu, pēc 60 min parādīja paaugstinātu radītāju 10.13 (norma <10). Ginekologs grib sūtīt uz atkārtoto analīzi ar slodzi 32.nedēļā. Vai tas kaitēs bērnam? Vai ir pareiza rīcība?

    1. Atkārtotu slodzes testu var neveikt. Ar ginekologa vai ģimenes ārsta nosūtījumu un šo analīzi jādodas pie endokrinologa. Tas izvērtēs turpmāko taktiku.

  66. Labdien! Vēlējos noskaidrot vai no rīta tukšā dūšā cukura līmenis 5,4mmol (glikometra rādījums) ir norma vai tomēr nē?! Esmu māmiņa, tikko piedzemdēju mazo, grūtniecības laikā slimoju ar gestācijas diabētu un veicu insulīna terapiju, pēc dzemdībām ir pagājušas nepilnas 2 nedēļas un man šķiet, ka cukurs sāk normalizēties, jo turpinot iesākto insulīna terapiju vairākkārt rezultāts bija pazemināts (t.i. 3mmol) kā nekad iepriekš nebija gadījies…atkārtotam glikozes slodzes testam vēl ir par agru, bet kā lai saprotu vai ir nepieciešams turpināt insulīna terapiju vai tomēr gestācijas diabēts mani ir “pametis”? 🙂 p.S.. mērot cukuru 1h vai 2h pēc ēšanas rādījumi nepārsniedz 7,8mmol, ja vien nav ēsts kas nepiemērots-saldumi!!
    un vēl viens neskaidrs jautājums, vai veselam cilvēkam svētkos apēdot saldumus, desertus utt cukura līmenis arī paaugstinās?
    Paldies jau iepriekš, ja atradīsies laiks atbildei! 🙂

    1. Ja grūtniecības laikā Jums bija gestācijas diabēts un tā ārstēšanai bija nepieciešams insulīns, ārstam uzsākot ārstēšanu ar insulīnu (kādu?) vajadzēja Jūs jau informēt, ka pēc dzemdībām insulīnterapija jāpārtrauc! Pirms terapijas pārtraukšanas vai jebkādām izmaiņām, svarīgi šo jautājumu pārrunāt ar savu ārstējošo ārstu. Jāturpina ik 2-3 dienas kontrolēt glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā no rīta un 2 stundas pēc pamatmaltītēm. Ja rādītāji mēneša laikā ir ārpus vēlāmā intervala ir vai nu veicams glikozes slodzes tests ( ja glikozes līmenis tukšā dūšā intervalā 6.1-7.1 mmol/l un/ vai glikozes līmeni asinīs 2 stundas pēc pamatmaltītēm lielāks par 7.8 mmol/l ) – nosūta ģimenes ārsts. Ja glikozes līmenis dienas laikā lielāks kā 11 mmol/l, ar ģimenes ārsta nosūtījumu jādodas pie endokrinologa, jo iespējams nepieciešami medikameti glikozes līmeņa mazināšanai, bet ne visus iesaka lietot bērna zīdīšanas laikā. To labāk izvērtēs speciālists. Aicinām pierakstīties uz konsultāciju Diabēta Centrā.

    1. Ja 2. tipa diabētu ārstējat/kontrolējat ar diētu, glikozes līmenis asinīs no rīta tukšā dūšā 4.5 mmol/l ir normas intervalā un tikai liecina, ka laiks brokastot.

      Ja diabēta ārstēšanā izmantojat kādus medikamentus – tabletes vai insulīnu, un glikozes līmenis asinīs no rīta tukšā dūšā vairākas reizes nedēļā ir ap 4.5 mmol/l, vajadzētu pārbaudīt glikozes līmeni arī dienas laikā un pirms gulētiešanas un rezultātus pārrunāt ar savu ģimenes ārstu vai griezties pēc padoma pie endokrinologa. Iespējams diabēta ārstēšana nedaudz jāmaina, mazinot kāda medikamenta devu.

      Pie endokrinologa varat doties bez ģimenes ārsta nosūtījuma, endokrinologs ir brīvas pieejas ārsts pacientiem ar cukura diabētu. Iesakam pierakstīties uz konsultāciju Diabēta Centrā, zvanot uz 29566771 (darba dienās pēc plkst. 11.00).

  67. Labdien! Man ir 31 gads un šogad pirmo reizi veicu glikozes testu plazmā, tukšā dūšā. Rezultāts ir 5.28. Nedaudz sāku uztraukties, jo tas ir augšējā normas robežā, un, iespējams, lietoju uzturā diezgan daudz ogļhidrātus un cukura. Aptaukošanos un citu veselības problēmu gan nekādu nav. Sakiet lūdzu, vai ir pamats uztraukumam, un vai jādodas apspriest šo jautājumu ar ģimenes ārstu?

    1. Pamats satraukumam noteikti nav. Bet ja jau pati apzinaties, ka uzturā lietojat daudz cukura un vienkāršo ogļhidrātu, šis ir piemērots brīdis, lai pārskatītu savus ēšanas ieradumus. Glikozes līmeni asinīs tukšā dūšā (t.i. vismaz 12 stundas pēc pēdējās ēdienreizes) pēc kāda laika nosakiet atkārtoti. Visus analīžu rezultātus arī svarīgi pārrunāt ar savu ģimenes ārstu.

  68. Labdien! Man glikoze plazmā visu laiku bija līdz 5.5 mmol/ L, bet šodien nodevu analīzes un bija 6,91 mmol/L, tas ir augstāks par normu. Vai tas jau ir cukura diabēts? man ir 51.g. Paldies!

    1. Glikozes līmenis asinīs 6.91 mmol/l , iespējams, vēl nav cukura diabēts. Bet lai par to pārliecinātos, ieteiktu veikt Glikozes slodzes testu ar 75 g glikozes. Nosūtījumu testa veikšanai var izsniegt ģimenes ārsts, ar ko arī svarīgi pārrunāt visus rezultātus.

  69. Šobrīd Contour plus sistēmas aptiekās pārdošanā ir aizlīmētā iepakojumā. Ja klients nozaudējis grāmatiņu un citus pievienotos dokumentus, kur var atrast kļūdu E2, E3 un citu skaidrojumu??

    Ar cieņu
    A101
    Kocēnos

  70. Labdien, šodien nodevu asins analīzi un vienīgais radītājs kurš ir virs normas ir Glikoze plazmā 6.07 (6 mēn. Atpakal bija 5,55). vai man sākt uztraukties? Vai jaaiziet papiltestus? Paldies, Vadims.

    1. Uztraukuman nav pamata. Vispirms jāiziet papildus tests. Tas būtu vai nu atkārtoti jānosaka vēl 1 – 2 reizes glikoze tukšā dūšā no rīta laboratorījā, vai (optimāli) jāveic ogļhidrātu tolerances tests (nozīmē ģimenes ārsts).

  71. Labdien,śodien nodevu asins analîzes un Glikoze ,mol/L 14,7 nebiju èdusi tik iedzèru asinsspiediena zàles.Ko tas var liecinàt?Zita.

    1. Glikozes līmenis asinīs 14,7 mmol/l liecina, ka Jums ir cukura diabēts. Tāpēc atturaties no galda cukura un produktu, kas satur daudz galda cukura ( ir saldi) lietošanas, nedzerat augļu sulas pat tad, ja tajās nav papildus pievienots cukurs, un saldinātus dzērienus. Dzerat vairāk ūdeni. Pēc iespējas ātrāk apmeklējat savu ģimenes ārstu, lai pārrunātu analīzi un izlemtu vai nepieciešama ārstēšana ar medikamentiem. Kā arī ģimenes ārsts var nosūtīt uz Diabēta apmācību kabinetu (tuvāko kabinetu var meklēt : http://www.vmnvd.gov.lv/lv/veselibas-aprupes-pakalpojumi/diabeta-pacientu-aprupe), kur sertificēta diabēta māsa sniegs informāciju par veselīga uztura plānošanu, fiziskām aktivitātēm cukura diabēta pacientam, cukura diabēta paškontroli (izsniegs arī glikometru un dienasgrāmatu) un terapijas efekta vērtēšanu, mērķtiecīgu medikamentu lietošanu uc jautājumiem. Par šo veselības aprūpes pakalpojumu nav jāveic pacienta iemaksas vai līdzmaksājumi.

  72. Labdien, man analīzēs uzradās glikoze plazmā 11,08
    GGT 54
    Ārsts ir atvaļinājumā, kā man rīkoties? Ir pamats uztraukties?
    Ieprieks analīzes taisija pirms apm gada, tad bija glikoze plazmā 5,8
    vairāk analīžu nav bijis, nekādas zāles nav izrakstītas.
    Paldies,

    1. Neesat norādījusi, kad analīze ņemta – dienas laikā vai tukšā dūšā no rīta. Jebkurā gadījuā, Jums vajadzētu atkārtoti noteikt glikozi asinīs tukšā dūšā no rīta. Nosūtījumu uz laboratoriju varat saņemt pie sava ģimenes ārsta vai ārsta, kas to aizvieto atvaļinājuma laikā. Ar atkārtoto analīzi griezties pie ģimenes ārsta.

  73. Vēlos noskaidrot, ko nozīmē manas glikozes slodzes testa analīzes? Pirms apm. 10 gadiem arī ši analīze bija taisīta , bet tad rezultāts pēc 120 min. bija zemāks t.i. 4,60. Šīs dienas analīze uzrāda , ka glikoze plazmā tukšā dūšā ir 5,46 , bet glikoze plazmā pēc 120 min. ir 11,19. Vai man būtu jāuztraucas ? Man ir 81.g. Varbūt man būtu jāievēro kāda dieta ?

    1. Nē, Jums nebūtu jāuztraucas. Tomēr analīzes rezultāti rāda, ka Jums ir sācies “pavisam viegls” cukura diabēts. Glikoze plazmā pēc 120 min. pavisam nedaudz pārsniedz normu 11.1 mmol/l. Nedaudz pārskatīt ēšanas ieradumus uz veselīgākiem – ierobežot vienkāršo ogļhidrātu lietošanu (cukurs un produkti, kas satur daudz cukura) un ēst vairāk dažādus dārzeņus kā svaigus, tā sautētus, blanšetus utt, vienmēr uzlabos veselību.
      Varat savam ārstam lūgt izsniegt (bez maksas) glikometru, glikozes noteikšanai mājās, vai, ja esat rīdziniece – varat doties uz Rīgas Diabēta biedrību (iepriekš sazvanoties 20266272) vai uz diabēta biedrībām novados ( kontakttālruņus var atrast http://www.diabets.lv sadaļā SAULEl katra žurnāla beigās) un tur saņemt glikometru un padomus, kā to lietot. Iesakām arī konsultēties ar savu ārstu vai pierakstīties uz konsultāciju Diabēta Centrā.

  74. Labdien,
    Vai pie jums pieejams endokrinologs 4-gadīgam bērnam? Sakarā ar vecumam ļoti mazu augumu un svaru.
    Paldies

    1. Nē, pie mums nav pieejams endokrinologs 4 gadus vecam bērnam augšanas problēmu vērtēšanai. Iesakam meklēt bērnu endokrinologu Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas poliklīnikā ar ģimenes ārsta nosūtījumu. Kā arī konsultācijas par maksu var saņemt MFD Veselības centrs “Pārdaugava”, kur konsultē bērnu endokrinologs Dr Iveta Dzīvīte-Krišāne, Dr Una Lauga Tuņina konsultē Rīgas 1. slimnīcas SIA poliklīnikā “Šarlotes” bet Dr Ināra Kirillova pieņem klīnikā ORTOMED.
      Vairāk informācijas par valsts apmaksātiem medicīnas pakalpojumiem varat saņemt pa Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālrumi 80001234 “.

  75. Labdien, mans HOMA indekss ir 4,5 , glikoze asinīs 5,16 mmol, insulīns 19,64 mkIU/ml.

    Gribēju noskaidrot, vai HOMA indekss var samazināties ? Vai tā jau ir diagnoze par 2. tipa cukura diabētu ?

    1. HOMA indeksu izmanto insulīna rezistences pakāpes novērtēšanai. To aprēķina matemātiski, izmantojot insulīna un glikozes rādījumus. Analīze veicama tukšā dūšā. Par insulīna rezistenci liecina, ja HOMA indekss > 2, bet ne vienmēr tas nozīmē arī 2. tipa diabēta diagnozi. Palielināts HOMA indekss var būt arī prediabēta, metabolā sindroma un citos gadījumos. Lai apstiprinātu (vai neapstiprinātu) diabēta diagnozi, veicams diabēta diagnostiskais tests – ogļhidrātu tolerances tests ar 75 g glikozes (OGTT). HOMA indeksu var samazināt ar veselīga dzīves veida palīdzību – vairāk kustību ( min 10000 soļu dienā) un veselīgs uzturs ( šķiedrvielām bagāts, maz vienkāršo ogļhidrātu, satur organismam veselīgos taukus). Analīzes jāapspriež ar ārstējošo ārstu. Varat pierakstīties uz konsultāciju arī Diabēta centrā.

  76. Labdien! Sakiet lūdzu vai contour plus glikometram var testa strēmeles izrakstīt e receptes veidā? Man beidzās! Esmu grūtniece. Iepriekš izrakstīja uz vietas, uz lapas receptes.

    1. Jebkuram glikometram ārsti (ģimenes ārsti, visi speciālisti) , kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu var izrakstīt e-recepti teststrēmelēm ar daļēju vai pilnu kompensāciju.

  77. Labdien!Manas analīzes ir
    Glikētais hemoglobīns
    (Hb A1c)5.58
    Hb A1c (IFCC vienībās) 37.5
    Glikoze plazmā 6.60 mmol/L
    Kālijs 4.82
    Hormoni
    Parathormons 47
    Kalcitonīns 1.99
    Brīvais T4 18.8
    TSH 2.3
    Insulīns 16.4
    HOMA/Insulīnarezistence/4.81
    Šobrīd ir stress un depresija.Naktī slikti guļu.Vai var būt paaugstināts HOMA stresa dēļ?

    1. Paldies par jautājumu. Maz ticams, ka HOMA indekss paaugstināts stresa dēļ. Visbiežāk HOMA indeksa paaugstināšanās iemesli ir lieks svars un mazkustīgs dzīves veids. Analīzes jāapspriež ar ārstējošo ārstu. Varat pierakstīties uz konsultāciju arī Diabēta centrā.

  78. Labdien!
    Man ir 31gads.
    Gribu zināt par savām analīzēm un ko ar to jādara
    Glikoze plazmā 5.13
    Insulīns -25.2
    HOMA/Insulīna rezistence/
    5.75

    1. Paldies par jautājumu. Analīžu rezultāti liecina, ka Jums ir insulīna rezistence – paaugstināts HOMA indekss. Pārējie rādītāji atrodas normas intervalā. Insulīna rezistences iemesli var būt lieks svars (sievietēm vidukļa apkārtmērs virs 88 cm), paaugstināts vai nesabalansēts tauku (holesterīna uc) līmenis asinīs, paaugstināts asinsspiediens, smēķēšana. Insulīna rezistencei par iemeslu var būt arī nesabalansēts un “neveselīgs” uzturs un nepietiekoša fiziska aktivitāte. Tā kā insulīna rezistence var novest pie cukura diabēta attīstības, jau tagad vajadzētu doties pie ģimenes ārsta un veikt diabēta skrīninga testu, kā arī, lai mazinātu insulīna rezistenci, pārskatīt dzīvesveidu – vairāk kustēties un veselīgāk ēst – vairāk šķiedrvielu, mazāk vienkāršo cukuru saturošus produktus, lietot organismam veselīgākus taukus (zivis, avokado, linsēklas uc, mazināt lieko svaru, ja tāds ir”.

  79. Esmu diabētiķis.Dažas dienas krītas cukurs un špricējis insulīnu neesmu. Vai bīstami to atsākt pēc 2 dienām.

    1. Viss atkarīgs no cukura līmeņa asinīs. Parasti nav bīstami to atsākt, tikai iespējams jāpārskata (jāmazina) insulīna devas. Tieši otrādi – vairākas dienas neievadīt insulīnu, ja tas vajadzīgs, piem. 1. tipa diabēta gadījumā, gan nav pareizi, jo cukurs asinīs var paaugstināties neparedzami augstu un parādīties ketonvielas asinīs. Pirms jebkādas rīcības, konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu, kuram svarīgi zināt jūsu šī brīža ārstēšanas plānu un cukura līmeņa rezultātus, kas pierakstīti jūsu dienasgrāmatā.

      Tagad, kad atjaunotas endokrinologu ambulatoras konsultācijas, noteikti pārrunājams, ka turpmāk Jūsu diabēts ārstējams. Varat pierakstīties uz konsultāciju arī Diabēta centrā.

  80. Labdien! Vai man ar šādām analīzēm ir jāmeklē ārsta konsultācija un par ko liecina šīs analīzes.
    Glikozes slodzes tests
    28/58 A Glikoze plazmā tukšā dūšā 4.81 <6.1 mmol/L 5.64 / 13.02.18 29/58 A Glikoze plazmā pēc 120 minūtēm 2.42 <7.8 mmol/L
    Rezultāts atkārtoti pārbaudīts
    Jau iepriekš Lieles paldies!

    1. Glikozes slodzes testu visbiežāk izmanto, lai diagnoticētu cukura diabētu. Par šādu analīžu rezultātu nebūtu jāsatraucas, jo tie cukura diabēta diagnozi neapstiprina. Tomēr rezultātu jāapspriež ar savu ārstējošo ārstu. Ja ir kādi citi papildus simptomi vai pazīmes kāpēc glikoze slodzes test veikts, situācija jāvērtē kopumā. Tad to precīzāk zinās skaidrot ārsts, kas testu nozīmēja.

  81. Labdien. Endokrinologs man lietošanai izsniedza Contour plus glokometru. Komplektā esošās lancetes pildspalvai iet uz beigām. Biju nepatīkami pārsteigta, ka man vajadzīgās lancetes aptiekā nopirkt nevaru. Varu pirkt internetveikalā (arī ir tikai daži piedāvājumi), kur par piegādi jāsamaksā gandrīz tikpat, cik par preci.
    Vai arī es kaut ko līdz galam nesaprotu, vai arī man būtu lētāk iegādāties cita ražotāja glikometra komplektu (jo arī pildspalvas neredzu, kur iegādāties atsevišķi).

    1. Iesakām sazināties ar Glikometra ražotāju:
      https://www.bayer.lv/par-bayer/bayer-ziemeleiropa/sia-bayer-kontakti/

      Autolancetes (ierīce asins piliena iegūšanai no pirksta) adatiņām vajadzētu būt pieejamām aptiekās. Visbiežāk tas ir aptieku darba organizācija jautājums. Taču bieži vairums aptieku nevēlas turēt adatiņas un arī pašas autolancete aptiekā pārdošanai, jo pēc tām ir mazs pieprasījums. Kastē ir 100-200 adatiņu un tādu daudzumu uzreiz neviens neiegādāsies, sadalīt mazāko daudzumo pa 10-15 adatiņām tām ir papildu darbs. Zinu, ka “Mēness aptiekās” autolancešu adatas mēdz būt. Domāju, ka tās var iegādāties Mēness aptiekā , kas atrodas Rīgā, Riepnieku ielā 2.

  82. Labdien, piedodiet, ka traucēju Jūs. Sakiet, lūdzu, vai cukura diabēta slimniekiem drīkst uzstūra lietot agaves sīrupu. Es atradu informāciju, ka drīkst, citur rakstīts, ka nedrīkst, ka tad ir? Kā arī, cik daudz cukura diabētiķēm drīkst lietot žāvēto augļu batoniņus ar riekstiem. Paldies Jums.

    1. Agaves sīrupā 80% fruktozes. Fruktoze ir vienkāršais cukurs. Kura lietošanu, līdzīgi kā citu vienkāršo cukuru, lietošanu iesaka ierobežot. Salīdzinot ar citiem vienkāršiem cukuriem, tam ir zems Glikēmiskais indeks, tas nozīmē, ka tieši glikozes līmeni asinīs tas nepaaugstina ne strauji, ne ar augstu pīķi salīdzinot ar līdzīga daudzuma glikozes uzņemšanu. Tomēr tas nenozīmē, ka agaves sīrupu var lietot brīvi un daudz. Veselīga uztura rekomendācijās ieteikts ikdienas uzturā lietot līdz 20-25 g vienkāršo cukuru. Taču jāatceras, ka vienkāršos cukurus satur daudzi pārtikas produkti, piemēram, maize, kā arī augļi. Apēdot tikai 2 augļu porcijas dienā jau uzņemam apmēram 20-22 g vienkāršo cukuru. Lietot vai nelietot agaves sīrupu un cik daudz, lai nepasliktinātu diabēta kontroli, palīdzēs noteikt arī glikometrs – nosakot glikozes līmeni asinīs apmēram 40 -60 min pēc sīrupa lietošanas. Fruktozes papildus vai pastiprinātai tās lietošanai, nav tikai glikozes līmeni paaugstinošs efekts, bet vēl arī daži citi ar glikozes līmeni nesaistītas blaknes.

      Kas attiecas uz žāvētu augļu batoniņiem ar riekstiem – tie ir dažādi. Uz katra batoniņa etiķetes norādīts tā sastāvā esošo cukuru un ogļhidrātu daudzums 100 g produkta. Jāaprēķina, cik daudz to konkrētā batoniņā. Vai noskaidrot cik tas ir MV (maizes vienības), iekļaut savā uztura plānā ( tad ēdienreizē samazinot pārējo MV skaitu vai ogļhidrātu daudzumu) , vai ēst papildus veicot insulīna devas korekcijas (jā saņemat insulīnu pirms ēdienreizēm). Par insulīna devas korekcijām konsultējaties ar savu ārstējošo ārstu.

      Iesakam pierakstīties uz konsultāciju pie mums, tad varēsim izrunāt intresējošos jautājumus. Lai pierakstītos, zvaniet 29566771 darba dienās pēc plkst. 11.00. Paldies!

    1. Jā, grūtnieces konsultējam. Ginekologa nosūtījums der. Tuvākais pieraksts uz nākošo nedēļu. Paldies!

    1. Izlietotās insulīna injektora adatas un izlietoto injektorus uzglabāšanai izmanto speciālos konteinerus asiem priekšmetiem. Šādus konteinerus personīgai lietošanai var brīvi iegādāties aptiekā. Tie ir pieejami dažāda izmēra, tāpēc varat izvēlēties sev piemērotu. To cena svārstās no 2 € līdz 6 €, atkarībā no konteinera izmēra. Kad konteiners pilns, tas nododams bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos, kas ir izvietoti visā Latvijas teritorijā. Daudzi no šiem punktiem ir izvietoti aptiekā, tur var nodot arī nederīgus medikamentus, tai skaitā izlietotas insulīna pilnšļirces. Informācija par aptiekām, kas nodrošina bīstamo atkritumu pieņemšanu ir atrodama interneta mājaslapā http://www.atkritumi.lv sadaļā “Šķirošana. Sadzīvē radušies medicīniskie atkritumi”. Taču iesaku interesēties klātienē sev tuvākajā aptiekā par to, vai tur var nodot arī konteinerus ar asiem priekšmetiem.
      Aptieku sarakstu, kurās izvietoti bīstamo atkritumu pieņemšanas punkts atradīsi arī http://www.diabets.lv sadaļā žurnāla “Saule” 2019. gada pirmajā izdevumā Nr 68.

  83. Labdien ,mums tūlīt beigsies garais insulīns ,endokrinologs ir atvaļinājumā,ģimenes ārsts saka ,ka nevar izrakstīt recepti jo nav iedalīta nauda vai tā mēdz būt ? Nezinu ko lai dara kas vēl var izraksti recepti ?

    1. Labdien!
      Ja pēdējās vizītes laikā pie endokrinologa neesat aprēķinājis, cik insulīna injektori Jums nepieciešami līdz nākošai vizītei pie endokrinologa vai vienkārši endokrinologs nav pieejams, bet insulīns (vai citi medikamenti) nepieciešams, insulīna preparātus var izrakstīt ģimenes ārsts. Insulīna un citu diabēta ārstēšanā izmantojamos medikamentu receptes izraksta ģimenes ārsts arī tad, ja endokrinologs netiek apmeklēts. Neskaidrību gadījumā varat griezies Nacionālā veselības dienestā pa bezmaksas tālruni 80001234.

    1. Labdien! Dr Broka patreiz nepieņem. Atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

  84. Labdien.
    Jautājumi par adatām, ko liek uz insulīna špricēm (tās uzskrūvējamās). Kur var nopirkt? Aptiekā teica, ka nevar. tikai ar ārsta recepti, kad pērk insulīna šprici kopā nāk 5 jaunas adatas un viss. Saprotu, ka adatu var izmantot vairākas reizes, bet problēma ir tanī, ka adatas saliecās, ja nevar cilvēks gados, uzlikt to vāciņu mazo. Tiešām tās adatas nevar nopirkt????

    Otrs jautājums par insulīnu. Kas viņu izraksta? Ģimenes ārsts vai tikai endokrinologs. Viens saka vienu, otrs otru un cilvēks, staigā kā muļķis no viena pie otra sēdēdams rindās. Tūlīt beigsies slimnīcas izsniegtās zāles. Pie izraksta no slimnīcas ārsts jau ir atzīmējis kādas zāles vajag.

    1. 1. Par insulīna injektoru (pilnšļircu) adatām.

      Insulīna injektoru (pilnšļircu) adatas var iegādāties aptiekās. Vairums aptieku, kur var uz receptēm saņemt insulīna preparātus un citas kompensējamās zāles, iespējams iegādāties arī dažāda izmēra adatiņas. Adatiņas injektoram jāmaina regulāri. Ja aptiekā uzreiz nav pieejamas vajadzīgā izmēra adatiņas, tām ir pienākums tās pasūtīt lieltirgotavā un informēt klientu , kas tās varēs izpirkt. Noteikti adatiņām vajadzētu būt Mēness aptieku tīklā.
      Varat mūs informēt, kurās tieši aptiekās insulīna injektoru adatas nav pieejamas.

      2. Par insulīnu

      Visus Insulīna preparātus var izrakstīt kā ģimenes ārsts, tā endokrinologs. Ja pēc izrakstīšanās no slimnīcas, nepieciešami insulīna preparāti un vizīte pie endokrinologa ir ilgi jāgaida, recepti insulīna preparātiem, vadoties no slimnīcas izraksta, izraksts ģimenes ārsts. Ja ģimenes ārsts atsaka, informējat par to Nacionālo veselības dienestu pa bezmaksas tālruni 80001234. Bez tam Nacionālā veselības dienesta mājas lapā atrodama informācija kur var ātrāk tikt pie endokrinologa – http://rindapiearsta.lv/lv/mekle_isako

    1. Nav tādas maksimālās insulīna devas. Insulīna devas aprēķina vai atrod tādas, lai normalizētu un saglabātu glikozes līmeni asinīs vēlamā intervālā. Individuālo insulīna devu atrašana ir process, kurā ar glikozes paškontroles palīdzību, novērtējot uzturu (skaitot ogļhidrātus) un pārējos ietekmējošos faktorus, atrod savas insulīnu devas (parasti to dara kopā ar ārstu-endokrinologu). Tāpēc insulīna devas, kas nepieciešamas individuālam pacientam ar cukura diabētu, lai normalizēti glikozes līmeni asinīs, ir atšķirīgas un atkarīgas no daudziem faktoriem, piem.,  – ķermeņa svara, kopējās fiziskās aktivitātes pakāpes, plānotās maltītes apjoma un sastāva, paredzamām fiziskām aktivitātēm pēc maltītes u.c. . 

      Parasti insulīna kopējās devas pacientiem ar 1. tipa diabētu, ņemot vērā iepriekš minēto ir 0.3 – 1 DV insulīna uz svara kilogramu, no kurām 40-60% ir kā īsais jeb maltīšu insulīns, un 40-60% kā garais insulīns.

      Pacientiem ar 2. tipa diabētu ir dažādas insulīnu ievadīšanas shēmas, taču insulīnu devas var būt lielākas, jo diabēta pamatā ir citi faktori, tostarp insulīna rezistence.

  85. Kāpēc Jūs nevar sazvanīt pa norādītajiem telefoniem- viens atslēgts, otrs neatbild? Jūs vēl darbojaties?

    1. Lai pierakstītos, aicinam zvanīt 29566771 darba dienās pēc plkst. 11.00. Paldies!

  86. Labdien!

    Vai dabā eksistē atvēsinošs konteineris insulīna pārvadāšanai? Kur var iegadāties?

    Vai ir kāda alternatīvā?

    Braucam ceļojumā uz karstajam valstīm. Loti aktuāls jautājums.

    Jau iepriekš paldies par atbildi!

    1. Pacientiem ar diabētu, kas ārstējas ar insulīna preparātiem, ceļojot vasarā vai ceļojot uz siltām zemēm, jāpievērš uzmanība insulīna uzglabāšanai. Nepareizi uzglabāts insulīns, piemēram, temperaturā virs 30 grādiem, zaudē savu aktivitāti un to vairs nevar izmantot. Uzglabāti līdz 30 grādu temperatūrā, insulīna preparāti saglabā savu aktivitāti apmēram 28 dienas. Ir pieejami dažādi atvēsinoši konteineri insulīna injektoru uzglabāšanai ceļojot. Tos iespējams iegādāties internetā, tie pieejami arī Latvijas Diabēta federācijā un vairums diabēta biedrībās.

  87. Labdien, bērnam 3.5 g.v. glikozes daudzums asinis 19:00 bija 4.0 pēc 4,5 h laika pēc nelielas uzkodas, vai cukura līmenis uzskatāms par zemu.

    1. Veselam cilvēkam glikozes līmenis asinīs diennakts laikā var atrasties robežās no 2.9 mmol/l (pēc dažu ekspertu domām no 3.1 mmol/l) līdz 7.8 mmol/l noteiktam ar laboratoriskām metodēm. Pēc uzkodām glikozes līmenis atkarīgs no dažādiem faktoriem, t. sk. no maltītes apjoma un sastāva. Glikozes mērījumi ar glikometru var būt neprecīzi, atkarīgi vai ievēroti visi mērījumu veikšanas nosacījumi, piemēram, vai asins piliens ir paņemts pietiekoši liels. Hipoglikēmija ir cukura diabēta akūta komplikācija. Pacientam bez cukura diabēta, izņemot dažas blakusslimības, glikozes līmenis asinīs zem fizioloģiskās normas nepazeminās.

  88. cukura kompensēšanai lietoju Glicozide MR Servier 60 mg 0.5 tabletes pēc brokastim 1 reizi dienā  Pēdējas analīzēs HbA1c bija 6.3

    Bet tukšā dūšā cukurs turās 8.6-8.9 Vai ta var būt? Ko darīt?

  89. Sveiki, uz kuru datumu ir iespējams pierakstīties (ar nosūtījumu) pir dakteres Indras Štelmanes vizītē?

     

    1. Lai pierakstītos vizītē, aicinām zvanīt uz 67205003 vai 29566771. Paldies!

  90. Labdien! Vai virsnieru hormonu nepareizas darbibas rezultata ari var but cukura paaugstinasanas?Ar sho problemu jagriezas pie endokrinologa(virsnieru hormonu problemas),jeb kada cita specialista?Kadas analizes butu velams veikt pirms specialista apmeklejuma?Paldies jau ieprieksh!

     

    1. Virsnieru hormonu nepareizas darbības dēļ var paaugstināties arī glikozes (cukura ) līmenis asinīs. Ģimenes ārsts nozīmē papildus izmeklējumus (ja jau sakarā ar virsnieru  nepareizu darbību neesat endokrinologa aprūpē), kā piemēram,  – glikozi asinīs tukšā dūšā, iespējams OGTT (ogļhidrātu tolerances tests), glikētais hemoglobīns HbA1c, C peptīdu un nosūtīs pie endokrinologa jau ar izmeklējumu rezultātiem.

    1. Cukura līmenis asinīs paaugstinās un pēc sabalansētas maltītes visaugstākais tas ir pēc 2 stundām. Tad arī visbiežāk cukura (glikozes) līmeni nosaka. Veselam cilvēkam ( bez cukura diabēta) 2 stundas pēc ēšanas cukura līmenis asinīs var paaugstināties līdz 7.8 mmol/l.

  91. Labdien.Kaa izskaidrot,ja cukura liimenis tukshaa duushaa ir paaugstinaats-6,7,bet dienas laikaa ar eeshanaam,jeb peec eeshanas ir nomaals,no 4,4 liidz 5,7?Esmu hipertonike,ir paaugstinaats holesteriinsKaa riikoties?Vai tas jau ir diabeets??

    1. Ja tukšā dūšā – tas nozīmē vismaz 8 stundas kopš iepriekšējas maltītes, cukura līmenis asinīs atkārtoti ir 5.6 – 7.0 mmol/l, var domāt par glikozes vielu maiņas traucējumiem, kas var būt saistīti ar lieko svaru, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs un paaugstināto asinsspiedienu. Iepriekšminētie faktori ir arī cukura diabēta attīstības riska faktori. Jautājat ģimenes ārstam veikt cukura diabēta skrīninga testu.

  92. Labdien. Diemžēl mitruma dēļ ir sabojājies glikometrs, sakiet lūdzu kur Rīgā to varētu nodot labošanā? Jo esmu interesējusies kurās aptiekās varētu iegādāties šo modeli, bet patreiz neesot (contour plus)

    1. Labdien, jaunu glikometru Contour varat saņemt pie mums Diabēta centrā vai griezties Rīgas Diabēta biedrībā (ja dzīvojat Rīgā), Deglava ielā 2, trešdienās (tālrunis 20266272), vai sazināties ar Dzintru Tribi, tālrunis 20201838, kas atbild par šo glukometru izplatīšanu Latvijā.

    1. Diabēta centrs no šī gada 10. jūlija līdz 31. jūlijam atrodas atvaļinājumā. Jūsu zvanus gaidīsim un pacientus pieņemsim no 1. augusta. Atvainojamies par sagādātām neērtībām, gaidīsim jūsu zvanu 1. augustā!

  93. Ja naktī divos cukura līmenis 9.2un pamostoties nosvīdis, bet no rīta tas ir16,7. vai vajag spricēt vairāk garo insulīnu, gulēt iegāju ar10.7 un iespricēju16 vienības.

    1. Ja naktī cukura līmenis asinīs ir augsts, piem., 9.2 mmol/l, no rīta tas būs vēl augstāks, un lielāko tiesu norāda, ka vakara garā insulīna deva var būt  par mazu. Taču arī gulētiešanas cukurs 10.7 mmol/l ir par augstu un jatāds ir katru vakaru, vispirms jāpadomā par vakariņām un "ēšanas " insulīna devu. Vai tās ir sabalansētas. Sākt ar gulētiešanas cukura sakārtošanu.   

      Aicinam pieteikties uz konsultāciju, kur endokrinologs izvērtēs jūsu situāciju un nepieciešamās insulīna devas izmaiņas. Paldies!

  94. vai no 1. jūlija zāles janimet var izrakstīt brīvi, bez ppildus nosacījumiem .Endokrinologs atzīst, ka būtu piemērotas , bet vēl neesot tik sliktas analīzes.

    1. Labdien!

      Paldies par jautājumu. No šā gada 1. jūlija valsts kompensējamiem medikamentiem saglagājušies kopumā tie paši izrakstīšanas noteikumi, t.sk. ierobežojumi, kā bija iepriekš. 

      Ar Valsts kompensējamo zāļu sarakstu varat iepazīties http://www.vmnvd.gov.lv/lv/kompensejamie-medikamenti/kompensacijas-kartiba

      Aicinam pieteikties uz konsultāciju, kur endokrinologs ieteiks jums nepieciešamās zāles. Paldies!

  95. Kādēl šodien darba laikā  8.20 kontakttelefons ir atslēgts vai pārslēgts uz faksu un nav iespējams ar centru sazināties .Kur var iegādāties Diabēta kontroles burtnīcas?

    1. Dažreiz nav iespējams atbildēt uz visiem zvaniem, aicinam pārzvanīt. Paldies!