Uzdot Jautājumu

Aicinām uzdot Jūs interesējošus jautājumus, sūtot tos uz epastu diabetacentrs@gmail.com, vai atstājot publiski redzamu komentāru šeit.

Saistību atruna: Jūsu vārds un komentārs būs redzams publiski. Atgādinam, ka uzdodot jautājumu, jūs piekrītat, ka informācijas, kas iegūta vai lejupielādēta šajā vai caur šo tīmekļa vietni, izmantošana ir tikai un vienīgi jūsu atbildība un risks. Jebkādu šajā tīmekļa vietā publicētu informāciju nevajadzētu uzskatīt par kāda lēmuma pieņemšanas vai darbības pamatu. Pirms jebkādas rīcības, konsultējieties ar savu ārstējošo ārstu.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

35 komentāri par “Uzdot Jautājumu”

  1. Izlietotās insulīna injektora adatas un izlietoto injektorus uzglabāšanai izmanto speciālos konteinerus asiem priekšmetiem. Šādus konteinerus personīgai lietošanai var brīvi iegādāties aptiekā. Tie ir pieejami dažāda izmēra, tāpēc varat izvēlēties sev piemērotu. To cena svārstās no 2 € līdz 6 €, atkarībā no konteinera izmēra. Kad konteiners pilns, tas nododams bīstamo atkritumu pieņemšanas punktos, kas ir izvietoti visā Latvijas teritorijā. Daudzi no šiem punktiem ir izvietoti aptiekā, tur var nodot arī nederīgus medikamentus, tai skaitā izlietotas insulīna pilnšļirces. Informācija par aptiekām, kas nodrošina bīstamo atkritumu pieņemšanu ir atrodama interneta mājaslapā http://www.atkritumi.lv sadaļā “Šķirošana. Sadzīvē radušies medicīniskie atkritumi”. Taču iesaku interesēties klātienē sev tuvākajā aptiekā par to, vai tur var nodot arī konteinerus ar asiem priekšmetiem.
   Aptieku sarakstu, kurās izvietoti bīstamo atkritumu pieņemšanas punkts atradīsi arī http://www.diabets.lv sadaļā žurnāla “Saule” 2019. gada pirmajā izdevumā Nr 68.

 1. Labdien ,mums tūlīt beigsies garais insulīns ,endokrinologs ir atvaļinājumā,ģimenes ārsts saka ,ka nevar izrakstīt recepti jo nav iedalīta nauda vai tā mēdz būt ? Nezinu ko lai dara kas vēl var izraksti recepti ?

  1. Labdien!
   Ja pēdējās vizītes laikā pie endokrinologa neesat aprēķinājis, cik insulīna injektori Jums nepieciešami līdz nākošai vizītei pie endokrinologa vai vienkārši endokrinologs nav pieejams, bet insulīns (vai citi medikamenti) nepieciešams, insulīna preparātus var izrakstīt ģimenes ārsts. Insulīna un citu diabēta ārstēšanā izmantojamos medikamentu receptes izraksta ģimenes ārsts arī tad, ja endokrinologs netiek apmeklēts. Neskaidrību gadījumā varat griezies Nacionālā veselības dienestā pa bezmaksas tālruni 80001234.

  1. Labdien! Dr Broka patreiz nepieņem. Atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

 2. Labdien.
  Jautājumi par adatām, ko liek uz insulīna špricēm (tās uzskrūvējamās). Kur var nopirkt? Aptiekā teica, ka nevar. tikai ar ārsta recepti, kad pērk insulīna šprici kopā nāk 5 jaunas adatas un viss. Saprotu, ka adatu var izmantot vairākas reizes, bet problēma ir tanī, ka adatas saliecās, ja nevar cilvēks gados, uzlikt to vāciņu mazo. Tiešām tās adatas nevar nopirkt????

  Otrs jautājums par insulīnu. Kas viņu izraksta? Ģimenes ārsts vai tikai endokrinologs. Viens saka vienu, otrs otru un cilvēks, staigā kā muļķis no viena pie otra sēdēdams rindās. Tūlīt beigsies slimnīcas izsniegtās zāles. Pie izraksta no slimnīcas ārsts jau ir atzīmējis kādas zāles vajag.

  1. 1. Par insulīna injektoru (pilnšļircu) adatām.

   Insulīna injektoru (pilnšļircu) adatas var iegādāties aptiekās. Vairums aptieku, kur var uz receptēm saņemt insulīna preparātus un citas kompensējamās zāles, iespējams iegādāties arī dažāda izmēra adatiņas. Adatiņas injektoram jāmaina regulāri. Ja aptiekā uzreiz nav pieejamas vajadzīgā izmēra adatiņas, tām ir pienākums tās pasūtīt lieltirgotavā un informēt klientu , kas tās varēs izpirkt. Noteikti adatiņām vajadzētu būt Mēness aptieku tīklā.
   Varat mūs informēt, kurās tieši aptiekās insulīna injektoru adatas nav pieejamas.

   2. Par insulīnu

   Visus Insulīna preparātus var izrakstīt kā ģimenes ārsts, tā endokrinologs. Ja pēc izrakstīšanās no slimnīcas, nepieciešami insulīna preparāti un vizīte pie endokrinologa ir ilgi jāgaida, recepti insulīna preparātiem, vadoties no slimnīcas izraksta, izraksts ģimenes ārsts. Ja ģimenes ārsts atsaka, informējat par to Nacionālo veselības dienestu pa bezmaksas tālruni 80001234. Bez tam Nacionālā veselības dienesta mājas lapā atrodama informācija kur var ātrāk tikt pie endokrinologa – http://rindapiearsta.lv/lv/mekle_isako

  1. Nav tādas maksimālās insulīna devas. Insulīna devas aprēķina vai atrod tādas, lai normalizētu un saglabātu glikozes līmeni asinīs vēlamā intervālā. Individuālo insulīna devu atrašana ir process, kurā ar glikozes paškontroles palīdzību, novērtējot uzturu (skaitot ogļhidrātus) un pārējos ietekmējošos faktorus, atrod savas insulīnu devas (parasti to dara kopā ar ārstu-endokrinologu). Tāpēc insulīna devas, kas nepieciešamas individuālam pacientam ar cukura diabētu, lai normalizēti glikozes līmeni asinīs, ir atšķirīgas un atkarīgas no daudziem faktoriem, piem.,  – ķermeņa svara, kopējās fiziskās aktivitātes pakāpes, plānotās maltītes apjoma un sastāva, paredzamām fiziskām aktivitātēm pēc maltītes u.c. . 

   Parasti insulīna kopējās devas pacientiem ar 1. tipa diabētu, ņemot vērā iepriekš minēto ir 0.3 – 1 DV insulīna uz svara kilogramu, no kurām 40-60% ir kā īsais jeb maltīšu insulīns, un 40-60% kā garais insulīns.

   Pacientiem ar 2. tipa diabētu ir dažādas insulīnu ievadīšanas shēmas, taču insulīnu devas var būt lielākas, jo diabēta pamatā ir citi faktori, tostarp insulīna rezistence.

  1. Lai pierakstītos, aicinam zvanīt 29566771 darba dienās pēc plkst. 11.00. Paldies!

 3. Labdien!

  Vai dabā eksistē atvēsinošs konteineris insulīna pārvadāšanai? Kur var iegadāties?

  Vai ir kāda alternatīvā?

  Braucam ceļojumā uz karstajam valstīm. Loti aktuāls jautājums.

  Jau iepriekš paldies par atbildi!

  1. Pacientiem ar diabētu, kas ārstējas ar insulīna preparātiem, ceļojot vasarā vai ceļojot uz siltām zemēm, jāpievērš uzmanība insulīna uzglabāšanai. Nepareizi uzglabāts insulīns, piemēram, temperaturā virs 30 grādiem, zaudē savu aktivitāti un to vairs nevar izmantot. Uzglabāti līdz 30 grādu temperatūrā, insulīna preparāti saglabā savu aktivitāti apmēram 28 dienas. Ir pieejami dažādi atvēsinoši konteineri insulīna injektoru uzglabāšanai ceļojot. Tos iespējams iegādāties internetā, tie pieejami arī Latvijas Diabēta federācijā un vairums diabēta biedrībās.

 4. Labdien, bērnam 3.5 g.v. glikozes daudzums asinis 19:00 bija 4.0 pēc 4,5 h laika pēc nelielas uzkodas, vai cukura līmenis uzskatāms par zemu.

  1. Veselam cilvēkam glikozes līmenis asinīs diennakts laikā var atrasties robežās no 2.9 mmol/l (pēc dažu ekspertu domām no 3.1 mmol/l) līdz 7.8 mmol/l noteiktam ar laboratoriskām metodēm. Pēc uzkodām glikozes līmenis atkarīgs no dažādiem faktoriem, t. sk. no maltītes apjoma un sastāva. Glikozes mērījumi ar glikometru var būt neprecīzi, atkarīgi vai ievēroti visi mērījumu veikšanas nosacījumi, piemēram, vai asins piliens ir paņemts pietiekoši liels. Hipoglikēmija ir cukura diabēta akūta komplikācija. Pacientam bez cukura diabēta, izņemot dažas blakusslimības, glikozes līmenis asinīs zem fizioloģiskās normas nepazeminās.

 5. cukura kompensēšanai lietoju Glicozide MR Servier 60 mg 0.5 tabletes pēc brokastim 1 reizi dienā  Pēdējas analīzēs HbA1c bija 6.3

  Bet tukšā dūšā cukurs turās 8.6-8.9 Vai ta var būt? Ko darīt?

 6. Labdien! Vai virsnieru hormonu nepareizas darbibas rezultata ari var but cukura paaugstinasanas?Ar sho problemu jagriezas pie endokrinologa(virsnieru hormonu problemas),jeb kada cita specialista?Kadas analizes butu velams veikt pirms specialista apmeklejuma?Paldies jau ieprieksh!

   

  1. Virsnieru hormonu nepareizas darbības dēļ var paaugstināties arī glikozes (cukura ) līmenis asinīs. Ģimenes ārsts nozīmē papildus izmeklējumus (ja jau sakarā ar virsnieru  nepareizu darbību neesat endokrinologa aprūpē), kā piemēram,  – glikozi asinīs tukšā dūšā, iespējams OGTT (ogļhidrātu tolerances tests), glikētais hemoglobīns HbA1c, C peptīdu un nosūtīs pie endokrinologa jau ar izmeklējumu rezultātiem.

  1. Cukura līmenis asinīs paaugstinās un pēc sabalansētas maltītes visaugstākais tas ir pēc 2 stundām. Tad arī visbiežāk cukura (glikozes) līmeni nosaka. Veselam cilvēkam ( bez cukura diabēta) 2 stundas pēc ēšanas cukura līmenis asinīs var paaugstināties līdz 7.8 mmol/l.

 7. Labdien.Kaa izskaidrot,ja cukura liimenis tukshaa duushaa ir paaugstinaats-6,7,bet dienas laikaa ar eeshanaam,jeb peec eeshanas ir nomaals,no 4,4 liidz 5,7?Esmu hipertonike,ir paaugstinaats holesteriinsKaa riikoties?Vai tas jau ir diabeets??

  1. Ja tukšā dūšā – tas nozīmē vismaz 8 stundas kopš iepriekšējas maltītes, cukura līmenis asinīs atkārtoti ir 5.6 – 7.0 mmol/l, var domāt par glikozes vielu maiņas traucējumiem, kas var būt saistīti ar lieko svaru, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs un paaugstināto asinsspiedienu. Iepriekšminētie faktori ir arī cukura diabēta attīstības riska faktori. Jautājat ģimenes ārstam veikt cukura diabēta skrīninga testu.

 8. Labdien. Diemžēl mitruma dēļ ir sabojājies glikometrs, sakiet lūdzu kur Rīgā to varētu nodot labošanā? Jo esmu interesējusies kurās aptiekās varētu iegādāties šo modeli, bet patreiz neesot (contour plus)

  1. Labdien, jaunu glikometru Contour varat saņemt pie mums Diabēta centrā vai griezties Rīgas Diabēta biedrībā (ja dzīvojat Rīgā), Deglava ielā 2, trešdienās (tālrunis 20266272), vai sazināties ar Dzintru Tribi, tālrunis 20201838, kas atbild par šo glukometru izplatīšanu Latvijā.

  1. Diabēta centrs no šī gada 10. jūlija līdz 31. jūlijam atrodas atvaļinājumā. Jūsu zvanus gaidīsim un pacientus pieņemsim no 1. augusta. Atvainojamies par sagādātām neērtībām, gaidīsim jūsu zvanu 1. augustā!

 9. Ja naktī divos cukura līmenis 9.2un pamostoties nosvīdis, bet no rīta tas ir16,7. vai vajag spricēt vairāk garo insulīnu, gulēt iegāju ar10.7 un iespricēju16 vienības.

  1. Ja naktī cukura līmenis asinīs ir augsts, piem., 9.2 mmol/l, no rīta tas būs vēl augstāks, un lielāko tiesu norāda, ka vakara garā insulīna deva var būt  par mazu. Taču arī gulētiešanas cukurs 10.7 mmol/l ir par augstu un jatāds ir katru vakaru, vispirms jāpadomā par vakariņām un "ēšanas " insulīna devu. Vai tās ir sabalansētas. Sākt ar gulētiešanas cukura sakārtošanu.   

   Aicinam pieteikties uz konsultāciju, kur endokrinologs izvērtēs jūsu situāciju un nepieciešamās insulīna devas izmaiņas. Paldies!

 10. vai no 1. jūlija zāles janimet var izrakstīt brīvi, bez ppildus nosacījumiem .Endokrinologs atzīst, ka būtu piemērotas , bet vēl neesot tik sliktas analīzes.

 11. Kādēl šodien darba laikā  8.20 kontakttelefons ir atslēgts vai pārslēgts uz faksu un nav iespējams ar centru sazināties .Kur var iegādāties Diabēta kontroles burtnīcas?

  1. Dažreiz nav iespējams atbildēt uz visiem zvaniem, aicinam pārzvanīt. Paldies!