Par cukura līmeni asinīs pēc maltītes.

Dr. med. Indra Štelmane

Glikozes līmenis asinīs pēc maltītesLīdz šim cukura diabēta ārstēšanā galvenokārt nozīmi pievērsa tukšās dūšas cukura līmeņa asinīs un HbA1c skaitļa normalizēšanai. Lai gan sasniegt normālu tukšās dūšas cukura līmeni asinīs ir ļoti būtiski, taču tas vien nav pietiekoši labai diabēta kontrolei. Pēdējo gadu pētījumi vedina domāt, ka pēcmaltītes cukura līmeņa svārstību samazināšana ir tikpat nozīmīga vai pat vēl svarīgāka, lai sasniegtu HbA1c mērķi.

Paaugstinātais cukura līmenis asinīs pēc maltītes un ar uzturu saistītās cukura līmeņa svārstības (tuvu normālam – augsts) cilvēkiem ar 2. tipa diabētu sirds muskulī (miokardā) rada asins plūsmas traucējumus. Asinsapgādea pasliktināšanās Sirds muskulī var būt tiešs iemesls agrīnai aterosklerozes attīstībai. Sākas koronārā sirds slimība, bet miokarda infarkts ir viens tās bīstamākām izpausmēm. Taču vēl pirms saslimšanas ar cukura diabētu sākas B šūnu funkcijas traucējumi, pasliktinās B šuniņu ražotā insulīna iedarbība, kas izpaužas kā pēcmaltītes cukura līmeņa periodiska paaugstināšanās virs > 7.8 mmol/l. Tā tad arī sākas palielinātais sirds asinsvadu slimību risks jau pirms diabēta diagnozes! Bieži diabēta saslimšanas sākumā paaugstināts ir tikai pēcmaltītes cukura līmenis asinīs. Bet.. . vēl joprojām daudzās vietās nosaka tikai cukura līmenis tukšā dūšā.

 

Starptautiskā Diabēta Federācija un Pasaules Veselības organizācija iesaka:

Cukura līmenis asinīs 2 stundas pēc maltītes < 7.8 mmol/l

 

Pētījumos iegūti arī pierādījumi, ka asinsvadu sieniņā – endotēlijā, pēcmaltītes cukura līmeņa paaugstināšanās rada oksidatīvo stresu un iekaisumu, kas noved pie endotēlija disfunkcijas.

Paaugstināts cukura līmenis asinīs pēc maltītes veicina arī aterosklerozes procesu miega artērijās kā rezultātā artēriju sieniņa kļūst blīvāka un biezāka. Amerikas Sirds Asociācijas žurnālā “Circulation “ publicējis pētījuma rezultātus, kas parāda, ka panākot labu pēcmaltītes cukura līmeni asinīs, miega artēriju sieniņā aterosklerozes process samazinās.

Tas viss nostiprina viedokli, ka paaugstīnāts pēcmaltītes cukura līmenis asinīs uzskatāms par neatkarīgu agrīnas aterosklerozes ( makroangiopātiju) attīstības riska faktoru.

Taču kā un vai tieši pēcmaltītes cukura līmenis ietekmē sīkos asinsvadus (mikroandgiopātijas) vēl nav pārliecinoši noskaidrots. Tomēr Japāņu zinātnieki izpētījuši, ka ir sakarība starp diabēta retinopātijas attīstību un paaugstināto pēcmaltītes cukura līmeni asinīs, un izvirza hipotēzi, ka pēc tās var labāk paredzēt diabēta retinopātijas rašanos nekā pēc HbA1c skaitļa.

Pēdējos gados medicīna literatūrā ziņots arī paaugstinātā pēcmaltītes cukura līmeni asinīs kā riska faktoru vēža slimību attīstībā. Vairākos lielos pētījumos atklāta savstarpēja saistība starp cukura līmenis asinīs pēc ēšanas un aizkuņģa dziedzera vēzi.

Bez tam gados vecākiem cilvēkiem ar 2. tipa diabētu augsts pēcmaltītes cukura līmenis asinīs pasliktina smadzeņu izziņas funkciju, t.i. tiek traucēta domāšana, uztveršanas, apjēgšanas, uzmanības un iegaumēšanas spējas.

Protams iepriekš minētie fakti par paaugstināta pēcmaltītes cukura līmeņa kaitīgumu nenozīmē, ka cukura līmenim asinīs tukšā dūšā nav nozīmes. Tomēr diabēta ārstēšanā apmierināties tikai normālu tukšās dūšas cukura līmeni arī ir par maz.

 

Pēcmaltītes cukura līmeni asinīs ietekmējošie faktori:

 • Ogļhidrātu saturs maltītē
 • Ogļhidrātu veids maltītē
  (vienkārši, salikti)
 • Maltītes sastāvs
 • Maltītes apjoms
 • Fiziskā aktivitāte
 • Ātras un īsas iedarbības insulīna deva un cukura līmeni pazeminošas tabletes

 

Paškontrole dod iespēju katram dažreiz pārbaudīt cukura līmeni asinīs arī 1.5 – 2 stundas pēc ēšanas. Cik bieži to darīt, atkarīgs gan no diabēta tipa, ārstēšanas shēmas un personiskiem mērķiem (kādu diabēta kontroli vēlos). Tā piemēram , pacientiem ar 2. tipa diabētu, kas saņem t.s. cukura līmeni pazeminošas tabletes, var ieteikt dažas reizes nedēļā veikt pāra pārbaudes – pirms un 2 stundas pēc ēšanas. Tas dod iespēju spert nākamo soli – padomāt par savu maltīti (šķīvja lielumu un ko uz tā liekam) un kopā ar ārstu precizēt medikamentu izvēli un tā devas.

Pacientiem ar 1. tipa diabētu var ieteikt vismaz dažas dienas mēnesi kontrolēt visu dienu kā pirms, tā 1.5 stundas pēc ēšanas. Tas noteikti palīdzētu precizēt „ēšanas” insulīna devas un līdzsvarot attiecības starp „ēšanas „ un bazālo insulīnu. Protams, labāko paškontroles risinājumu jums ieteiks jūsu ārsts.

Visu panākumu atslēga ir zināt un darīt. Ari veselības saglabāšanas atslēga ir saprast un iet solīti slimības izpausmēm pa priekšu – kontrolējot un novēršot tās.

 

P.S. Starptautiskā Diabēta Federācija nupat publicējusi „Vadlīnijas pēcmaltītes cukura līmeņa pārzināšanai”, kurās apkopoti dati par pēcmaltītes cukura līmeņa saistību ar diabēta komplikāciju attīstību. Pamatojoties uz šo informāciju izstrādātas rekomendācijas pēcmaltītes cukura līmeņa kontrolei un ārstēšanai.

Komentēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

6 komentāri par “Par cukura līmeni asinīs pēc maltītes.”

 1. Man 1 st. pēc ēšanas cukura līmenis ir mazāks kā tukšā dūšā. Piem. 6,1 pirms un 4,8 pēc, vai 5,2 pirms un 4,6 pēc. Ko tas nozīmē?

  P.S. Man nav diagnosticēts cukura diabēts, bet cukura līmenis tukšā dūšā ( nosakot labotatoriski) ir 5,7 , kas nozīmē jau pirmsdiabēts. 

  1. Cilvēkam bez cukura diabēta glikozes līmenis asinīs dienas laikā var svārstīties 3.8 – 7.8 mmol/l robežās. Tukšā dūšā (vismaz 8 stundas kopš iepriekšējas maltītes) glikozes līmenis asinīs varētu būt 3.8 – 5.5 mmol/l intervalā, gadījuma glikozes līmenis, t.i., ņemts jebkurā dienas laikā, t.i. – līdz 7.8 mmol/l. 

   Ja glikozes līmenis tukšā dūšā ir lielāka par 5.6 mmol/l , var domāt par glikozes vielu maiņas traucējumiem. Lai to izvērtētu, aicinam pierakstīties uz konsultāciju.

   Glikozes līmenis asinīs pēc maltītes atkarīgs no maltītes satura un apjoma. Ja maltīte nesatur vai tajā ir maz ogļhidrātu – glikozes līmenis pēc ēšanas nepaaugstinās vai pat pazeminās. 

   Lai izvērtētu glikozes līnis tas laboratorijā nosakāms vismaz divas reizes dažādās dienās. 

  1. Tas ir pilnīgi normāli, ka pie cukura līmeņa asinīs 7.1 mmol/l, cukurs urīnā nav. Cukurs urīnā parādās, ja cukura līmenis asinīs ir virs "nieru sliekšņa". Nieru slieksnis glikozei ir apmēram 8 – 10 mmol/l robežās. 

    

    

 2. Ar vadlīnijām pēcmaltītes cukura līmeņa pārzināšanai varat iepazīties pie sava endokrinologa vai diabēta biedrībā. Tuvākajā laikā paredzam tā arī ievietot Diabēta centrs mājas lapā